Günübirlik Motosiklet Rotaları

Bizim gibi evden çıkış anından itibaren yolda olmaktan, kısacası seyahatin her dakikasından keyif alan motosikletçilere özel, Marmara Bölgesi içerisinde, günübirlik ve keyifli rotalarla karşınızdayız!

İstanbul-Şile Esenceli-Darlık Barajı

Motorcu olup da Şile yollarını aşındırmayanımız yoktur herhalde. Viraj severlerin, yeni motosiklet alındığında rodajı bir an önce gelsin diye çokça km. yapmak isteyenlerin, köy yolu aşıklarının ve motosiklet eğitmenlerinin favori rotasıdır.  Offroad severleri de (bizim tabirimizle, yoldan çıkmayı sevenler:D) unutmayalım. Ömerli Barajı‘nın yanı başındaki mahallelerden biri olan Esenceli, baraj gölünün hemen dibindeki geniş yeşil alanı ve sakinliğiyle, özellikle güneşli havalarda yol sonrası dinlenmek ve piknik yapmak için güzel bir alternatif. Bir diğer alternatif de Darlık Barajı. Burada da aynı şekilde yeşillikler içinde huzurlu bir mola vermek isteyebilirsiniz. Yol üzerindeki köylerden yiyecek içecek almayı unutmayın.

İstanbul-Kastro-Kıyıköy-İğneada

Hepsini bir anda yapmak zorunda değilsiniz elbet.. Tekirdağ’ın Saray ilçesine bağlı olan Kastro (Çamlıköy) Tabiat Parkı‘na giriş ücretli. Kastro Deresi kenarında bulunan tesiste bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Vaktiniz varsa kamp da atılabilir. Kastro sonrası 30 dakikalık bir sürüşle Kırklareli sınırlarına girip Vize’ye bağlı bir liman köyü olan Kıyıköy‘e gidebilir, buradaki mekanlarda balık yiyebilirsiniz. Yine burada da kamp alanları bulunmakta. Her iki yerde de denize girebilirsiniz. Kıyıköy’de, Servez Plajı‘nı tavsiye ederiz.

Karadeniz kıyısından daha da batıya devam etmek isterseniz Kıyıköy’den 2 saat uzaklıktaki İğneada‘ya geçebilirsiniz. Bu kadar yol gelmişken, konaklamanızı, Longoz Ormanları‘nı, Dupnisa Mağarası‘nı, Mert Gölü‘nü ve çevreyi keşfetmenizi tavsiye ederiz. Türkiye’nin en büyük glamping tesisi olduğunu belirten Longosphere, glamping deneyimi isteyenler için güzel bir alternatif olabilir. Bulgaristan sınırındaki Beğendik Köyü‘ne gidip yeşilliklerin üstünde ve deniz kenarında mola verebilirsiniz. Yazın İğneada’nın denizi kalabalık olduğu için biz burasını tercih etmiştik (ancak biraz dalgalı olduğunu söyleyelim).

İstanbul-Yalova

İstanbul trafiğinden hızlıca sıyrılıp kendinizi sakin yollara vurmak istiyorsanız, Pendik-Yalova feribot hattıyla 45 dakika’da Yalova‘ya ulaşabilir ve buraları keşfedebilirsiniz. Feribot iskelesinden itibaren 20 dakikada keyifli bir yoldan ulaşacağınız Termal’de kaplıca keyfi yapabilir, Atatürk Köşkü‘nü ve Atatürk Arboretumu‘nu gezebilirsiniz.

Yaylalara doğru çıkmak isterseniz, Erikli Yaylası‘na gidebilir, buradaki gölleri gezebilirsiniz. Kesinlikle muhteşem bir doğa!

Biraz daha güneye inerseniz de Kapaklı‘ya geçip buradaki kamp alanlarına uğrayabilir ya da denize girebilirsiniz.

İstanbul-Erdek (Ormanlı)

ormanli

Yenikapı-Bandırma feribotuyla 2.5 saatlik yolculuk sonrası, 1 saatlik bir sürüşle Ormanlı‘ya varabilirsiniz. Erdek‘in en sevdiğimiz köylerinden biri olan Ormanlı, yarımadanın güneyinde kalıyor. Sanırız bu yüzden de diğer köylere göre daha sakin. Ki bizce onu güzel yapan da bu:) Buraları biraz keşfetmek isterseniz, Ormanlı Şelalesi‘ne ve harika kareler yakalayabileceğiniz Kirazlı Manastırı‘na gidebilirsiniz.

İstanbul-Saros Körfezi

Saros Körfezi, elbette çok büyük ve sayısız gidilebilecek yeri var. Özellikle Gökçetepe, Danişment, Erikli, Kömür Limanı gibi yerler oldukça popüler. Bizim size önerimiz ise Saros’un güney girişinde bulunan yerler olacak. Saros Kamping ve Fatma Kadın Plajı bunlardan ikisi.. İstanbul’a 300 km. uzaklıkta. Özellikle yaz için güzel bir serinleme rotası!