Çocuklu Rotalar ve Aktivite Önerileri

Etrafımızda haftasonu, sömestir ya da yaz tatillerinde çocuklarla birlikte nereye gitsek ya da neler yapsak diye sürekli bizi darlayan bir arkadaş grubumuz var ?  Onların sayesinde tüm çocuklu aileler için çok faydalı ve keyifli bir rehber hazırladık. Hazırsanız başlayalım!

İşte önerilerimiz:

AÇIK HAVA / PARKLAR

ormanya
Fotoğraf, Ormanya’nın web sitesinden alınmıştır.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Kocaeli

Kartepe, Uzuntarla Mahallesi’nde bulunan Ormanya’nın içerisinde bir çok bölge bulunuyor. Bunlardan bazıları Yaban Yaşam Alanı, Kamp Alanı, Hobbit evlerin olduğu Ormanköy, Kuş Gözlem Alanı, Doğa Okulu, Atlı Binicilik.. Yaz aylarında Doğa Okulu bünyesindeki atölyelere kesinlikle katılmalı! Bisiklet ve yürüyüş parkurları da mevcut. Giriş ücretsiz. Ayrıca 6-18 yaş arasındaki çocuk ve gençlere ücretsiz at binicilik eğitimi veriliyormuş! Hobbit evlerin görsel amaçlı olduğunu da belirtelim, yani içerisinde kalınmıyor. Daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz. Buralara gelmişken Kartepe Kayak Merkezi’ne de çıkabilirsiniz. ?

Darıca Hobbit Köyü, Kocaeli

Gebze’deki Darıca Şehit Er Gökhan Hüseyinoğlu Sahil Parkı içerisinde yer alan bu köyde 15 adet hobbit ev bulunuyor. Buradaki evler de Ormanya’dakiler gibi görsel amaçlı. Toplu taşıma kullanacaklar Marmaray ile Gebze’ye gelip 416 no.lu otobüse binerek parka ulaşabilirler. Parkın içerisinde bisiklet-yürüyüş rotaları, tenis kortu, basketbol ve futbol sahaları da bulunuyor. Giriş ücretsiz.

Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüpsultan

Daha önce gitmediyseniz mutlaka hemen gitmelisiniz! Bu dev ormanda harika manzaralı bir sürü bank var! Piknik yapabilir, kafelerinde yemek yiyebilir, DOT Tiyatro’daki oyunlara/atölyelere gidebilir veya Macera Parkı’nda eğlenebilirsiniz. Yaya girişi ücretsiz. Daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Atatürk Arboretumu, Sarıyer

Bir çok ağaç ve odunsu bitki çeşidine ev sahipliği yapan, bir nevi canlı bitki müzesi diyebileceğimiz Atatürk Arboretumu, Bahçeköy tarafında yer alıyor. Pazartesi günleri hariç 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

İstiklal Caddesi ve Nostaljik Tramvay turu

İstanbul’un kalbi İstiklal Caddesi’ne gitmeden ve tramvaya binerek nostalji yapmadan olmaz! Güne Karaköy’e vapur + oradan İstiklal’e tünel + İstiklal’de tramvay şeklinde başlayabilir, eski sokakları gezip binaların hayran olunası mimarilerini inceleyebilir, müze ve kiliseleri gezebilirsiniz. Galata Kulesi’ne uğramayı da unutmayın! Günü Jadore Chocolatier’de “oh la la beatrice!” yiyerek bitirmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Çocuklarınız buna bayılacak!! Ve tabii siz de! ?

Adalar turu

İstanbul Şehir Hatları vapurları ya da Mavi Marmara tekneleriyle adalara ulaşabilirsiniz. Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ya da Burgazada’dan hangisini seçeceğiniz size kalmış.. Dilerseniz tüm günü adalar arası ring hatlarıyla dolaşarak da geçirebilirsiniz ? Piknik yapabilir, bisiklete binebilir ya da denize girebilirsiniz.

BUZ PİSTLERİbuz pisti

Kalamış Açık Hava Buz Pisti

Belirli tarihler arasında Kalamış Parkı’nda kurulan buz pisti sadece çocuklar için değil bizce büyükler için de çok eğlenceli bir alternatif. 4 yaş üstü herkese açık. Her birey için bir seans 30 dakika. Buz Pisti’nde kayabileceğiniz gibi, şişme botlarla Buz Kaydırağı’ndan da kayabilirsiniz. Daha fazla bilgiyi, Kadıköy Belediyesi’nin sitesinde bulabilirsiniz.

Dekk İstanbul, Harbiye

Maçka Parkı’na oldukça yakın konumda bulunan Dekk aslında açık hava yeme-içme merkezi. Ancak enerjisi çok farklı. Ayrıca içerisinde Buz Pisti var. Her gün 10:00-22:00 saatleri arasında hizmet veren buz pistinden 4 yaş üzeri herkes yararlanabilir. Şubat’a kadar açık. Daha fazla bilgi için Dekk’in Instagram sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Swissôtel the Bosphorus, İstanbul

Beşiktaş’ta bulunan Swissotel’de de bir buz pisti olduğunu biliyor muydunuz? Açık olduğu tarihler ve saatler hakkında bilgiyi Swissotel’in websitesinden alabilirsiniz.

MÜZELER

oyuncak muzesi
Fotoğraf, İstanbul Oyuncak Müzesi’nin websitesinden alınmıştır.

Göztepe Oyuncak Müzesi, Kartal Masal Müzesi, Ataşehir Düştepe Oyun Müzesi

Oyun, oyuncak ve masalların tarihine ışık tutan birbirinden değerli bu müzelerde çocuklarınız hem eğlenebilir hem de öğrenebilir. Etkinlik ve eğitim programlarıyla gününüzü daha da zenginleştirmek için, gitmeden önce mutlaka etkinlik takvimine bakıp gerekiyorsa rezervasyon yaptırın.

Ziyaret saatleri:

Oyuncak Müzesi: Pazartesi hariç haftaiçi 10:00-18:00, haftasonu 10:00-18:30 arası ziyarete açık.

Masal Müzesi: Pazartesi hariç haftaiçi 09:00-17:00, haftasonu 09:30-18:00 arası ziyarete açık.

Oyun Müzesi: Pazartesi hariç haftaiçi 08:30-17:00, haftasonu 09:30-18:00 arası ziyarete açık.

Müze Gazhane, Kadıköy

130 yıllık Hasanpaşa Gazhanesi’nin restoranıyla hayat verilen ve herkes için bir yaşam alanına dönüşen bu mekanda, konser etkinlikleri ve atölyelerden kütüphaneye, İklim Müzesi’nden Bilim Merkezi’ne her şey var. Özellikle enerjinin dönüşümünün ve kullanımının anlatıldığı Bilim Merkezi çocuklar için çok güzel bir deneyim sunuyor. Detaylı bilgi için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul İllüzyon Müzesi (Beyoğlu ve Emaar Square Mall)

Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı illüzyonlar dünyasına gitmek için 2 opsiyonunuz var: İlk önce İstiklal’de açılan İllüzyon Müzesi, artık Anadolu Yakası’nda Emaar Square Mall’da da hizmet veriyor. Vortex Tüneli’nden Tepetaklak Oda’ya, Sonsuzluk Odası’ndan Hologram Koleksiyonu’na giderken çok eğleneceğinize eminiz!  Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi, Beyoğlu

Merkezi Londra’da bulunan Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzeleri’nden biri de İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde. Diğer şubeleri kadar doyurucu olmasa da, tarih, film, spor ve müzik kategorilerindeki heykelleriyle yine de eğlenceli. Biletler ve detaylı bilgi için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi, Haliç

Araba koleksiyonundan, eğlenceli atölyelerden tutun da nostaljik tren ve denizaltı turlarına kadar çocukların ilgisini çekebilecek bir çok şey bu müzede var. Sadece çocukların mı? Bizim de 😀 Ayrıca sömestir boyunca Renkli Matematik Dünyası, Dünya Bebekleri Sergisi gibi atölyeler de mevcut. Pazartesi hariç haftaiçi 10:00-17:30 arası, haftasonu 10:00-18:00 arası ziyarete açık. Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Miniatürk ve Ters Ev, Haliç

1 günde Türkiye turu atmak ve tarihi yapılar hakkında bilgi edinmek için bu açık hava müzesine kesinlikle gitmelisiniz. Burada sadece Türkiye değil, yurtdışı eserleri de sergileniyor. Ayrıca içinde Masal Ağacı, Kumandalı Tekne, Helikopter Turu simülasyonu gibi eğlence alanları da var. Ancak gitmeden önce güncel bilgi almanız iyi olur. Çünkü bazı alanlar pandemi ya da tadilattan dolayı kapalı olabiliyor. Müze her gün 09:00-18:00 arası açık. Detaylı bilgi için sitesini inceleyebilirsiniz. Hemen Miniatürk’ün girişinde ayrı ücrete tabi bir de Ters Ev var. Buraya girip eğlenceli fotoğraflar çektirebilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı, Beşiktaş

Antik dönemlerde gemilerin demirlediği bir koy iken saltanatın gözde ikametgâhı hâline gelen ve yüzyılların hafızasını taşıyan Dolmabahçe, Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu yer olması nedeniyle, ayrı bir önem taşıyor. Sarayı, Pazartesi hariç her gün 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz (son giriş 17:00).

Deniz Müzesi, Beşiktaş

Atatürk’e ait eşyalar, tarihi kayıklar ve bir çok eserin sergilendiği müzeyi Pazartesi hariç hafta içi 09:00-17:00, haftasonu ise 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamasını indirip sesli rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Sakıp Sabancı Müzesi, Sarıyer

Sergi, konser, atölye etkinliklerinin bulunduğu müze hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Panorama 1453 Tarih Müzesi, Eyüp

29 Mayıs 1453 tarihindeki İstanbul’un fethinin ölümsüzleştirildiği bu müze, kuşatmanın geçtiği Topkapı – Edirnekapı surlarının karşısında, Eyüpsultan’da bulunuyor. Her gün 08:00-17:00 saatleri arası ziyarete açık. Sitesinden sanal tur da gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Pelit Çikolata Müzesi, Esenyurt

Türkiye’de bir ilk olan ve Pelit üretim tesislerinde kurulan bu müze, çikolatadan yapılan eserleri sergiliyor. Gerçek boyutlu çikolata ev, Nuh’un Gemisi, İstanbul’daki tarihi yapılar, Atatürk’ün ve Fatih Sultan Mehmet’in büstleri bunlardan sadece bir kaçı. Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Hızır Reis Denizaltı Müzesi ve Seka Kağıt Müzesi, İzmit

1983-2004 yılları arasında hizmet veren Hızır Reis Denizaltı günümüzde müze olarak sergileniyor. Pandemi nedeniyle, gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Denizaltının hemen yanında bir de askeri gemi bulunuyor. Bu gemiyi de gezebiliyorsunuz. Müze, Pazartesi günleri kapalı, ancak diğer günler 09:00-12:00 ile 13:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Seka Kağıt Müzesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin endüstriyel mirası korumak ve yaşatmak amacıyla oluşturduğu Türkiye’nin ilk, dünyanın en büyük kâğıt müzesi olarak Salı-Pazar günleri 09:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açık. Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

EĞLENCE MERKEZLERİ

eglence merkezi
Fotoğraf, HupaLupa’nın websitesinden alınmıştır.

HupaLupa Eğlenceli Merkezi, Ataşehir Metropol AVM

Trambolin, denge parkuru, 3D deneyimler, tırmanma duvarı, bowling, oyun makineleri gibi çok fazla seçeneği barındıran HupaLupa Eğlence Merkezi, Ataşehir’deki Metropol AVM’nin içerisinde, 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Kidzania, Acıbadem Akasya AVM

Kidzania, Akasya AVM içinde, her gün 10:00-20:00 saatleri arasında, 0-14 yaş arasındaki tüm çocuklara hizmet veriyor. Gitmeden önce teyit etmenizde fayda var. Buranın özelliği, bankası, hastanesi, laboratuvarı, tiyatrosu, üniversitesi, itfaiyesi, sokakları, fabrikaları ve meydanı ile 67 farklı aktivite alanına sahip bir şehir olarak, çocuklara 120’den fazla mesleği deneyimletebilmesi. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Snowpark, Esenyurt Torium AVM

Çok uzaklara gitmeden 3 farklı snowtubing parkurunda karda kaymanın keyfini çıkarmak için Snowpark’ı tercih edebilirsiniz. Torium AVM içerisinde, her gün 12:00-20:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Moipark, Başakşehir Mall of Istanbul

Avrupa’nın en büyük kapalı eğlence kolonisi olan Moipark’ta çocuklar için salıncaklar ve oyun üniteleri bulunuyor. Her gün 12:00-22:00 arasında açık. Detaylı bilgi için tıklayın.

Legoland, Bayrampaşa Forum İstanbul AVM

3-10 yaş arası çocuklar için hizmet veren Legoland’de Lego parçalarının yapım sırrının anlatıldığı fabrika turunu yapabilir, 4D sinemaya gidebilir, lazer oyunu oynayabilir ve her hafta farklı konseptlerde düzenlenen atölye çalışmalarına katılabilirsiniz. Her gün 10:00-19:00 saatleri arası açık. Detaylı bilgi için tıklayın.

Vialand Tema Park, Eyüp

Macera, Efsaneler ve Oyun Dünyası temaları altındaki üniteleriyle ailecek keyifli vakit geçirebileceğiniz diğer bir alternatif de Vialand Tema Park. Konaklamalı paketleri de bulunuyor. Her gün 10:00-18:00 saatleri arası açık. Detaylı bilgi için tıklayın.

İstanbul Akvaryum, Aqua Florya AVM

Dünyanın en büyük tematik akvaryumu olma özelliğine sahip İstanbul Akvaryum, 18 farklı tematik alanıyla, Aqua Florya AVM içerisinde, haftaiçi 10:00-19:00, haftasonu 10:00-20:00 saatleri arası hizmet veriyor. Detaylı bilgi için tıklayın.

ViaSea Akvaryum, Tuzla Viaport Marina

Dünyanın ilk iklim temalı akvaryumu olan Viasea Akvaryum’da farklı iklim kuşakları içerisinde yaşayan binlerce deniz altı canlısının ve muhteşem sürüngenlerin yaşamına tanık olabilirsiniz. Her gün 10:00-18:00 saatleri arası açık. Detaylı bilgi için tıklayın.

ATÖLYELER / TİYATROLAR / EĞİTİMLER

tiyatro
Fotoğraf, Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun websitesinden alınmıştır.

MSA Küçük Gurme Atölyeleri

Mutfak Sanatları AKademisi’nin workshop takvimini takip ederek çocuklar için düzenlenen Küçük Gurme ekmek ya da pasta atölyelerine katılabilirsiniz. Takvim için tıklayın.

AKM Çocuk Sanat Merkezi, Taksim

AKM içerisinde bulunan ve 4-6 yaş arası çocuklar için drama, resim atölyeleri, müzik ve ritim çalışmaları, oyunlar gibi bir çok etkinliği barındıran Çocuk Sanat Merkezi’ni Pazartesi günleri hariç diğer günler 10:00-18:00 arası ziyaret edebilirsiniz. Ebeveynlerin içeriye alınmadığını belirtelim. Detaylı bilgi için tıklayın.

İstanbul Şehir Tiyatroları

Şehir tiyatroları programını takip ederek çocuk oyunlarına bilet alabilirsiniz. Tüm oyun düzenine buradan ulaşabilirsiniz.

Caddebostan Kültür Merkezi

Anadolu Yakası’nın popüler kültür merkezlerinden olan CKM’nin programını buradan takip edip çocuk oyunlarına bilet alabilirsiniz.

DasDas, Ataşehir

2017’den bu yana çeşitli konser ve tiyatro oyunlarına ev sahipliği yapan DasDas’ın Çocuk programına buradan ulaşabilirsiniz.

Zorlu Performans Sanatları Merkezi (PSM), Zincirlikuyu

Çeşitli oyunların sergilendiği Zorlu PSM’nin etkinlik takvimi için tıklayın.

Akatlar Kültür Merkezi

Yarıyıl tatilinde çeşitli oyun ve atölyelerle hizmet veren Beşiktaş’taki Akatlar Kültür Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Binicilik Okulları

Çekmeköy’de bulunan İstanbul Binicilik Kulübü’nde 4-14 yaş arası için verilen pony eğitimlerine katılabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

İyi eğlenceler..