Son Zamanların Trendi: “STAYCATION”

Aslında eski bir terim olan “staycation”, Covid19 pandemi süreciyle birlikte yeniden gündeme geldi. Peki nedir bu staycation?

Staycation Ne Demek?

Stay (kalmak) ve Vacation (tatil) kelimelerinin birleşiminden oluşan bu terim, evde kalarak bulunduğumuz yerdeki yerel cazibeleri keşfetmek ya da yaşadığımız yere yakın yerlerde yaptığımız tatiller / geziler olarak tanımlanıyor. Örneğin, çevremizde bulunan müzeleri gezmek, günübirlik ada gezileri yapmak, parklarda vakit geçirmek gibi..

Bu trendin bir çok güzelliği var. Mesela, evde kalmaktan şikayet ettiğimiz bu günlerde, etrafımızdaki güzellikleri keşfetmemizi ve bize her zaman iyi gelen doğayla yeniden bağ kurmamızı sağlıyor. Yakın yerlere yapılan günübirlik ya da kısa gezilerle, uzun yollara ya da yurtdışı gezilere oranla karbon ayak izimiz ciddi ölçüde azalmış oluyor. Bir diğer güzelliği de, bu trendin “yavaş turizm”i içermesi. Yani lokal pazarlardan, marketlerden ya da yakınınızdaki çiftliklerden alışveriş yaparak ekonomiyi destekleyebiliyorsunuz.

Staycation” trendine uygun olarak neler yapabiliriz, gelin hep birlikte bakalım.

7 Staycation Önerisi

#EVDEKAL : Evde geçirdiğiniz vakti keyifli hale dönüştürün.

Filmden müziğe, yogadan yemek tariflerine detaylı önerilerimiz için bu yazımıza mutlaka bakmalısınız!

? Evde Keyifli Vakit Geçirmenin Püf Noktaları

Yaşadığınız yeri gezin.

Evinize her gidişinizde yolunuzu değiştirin. Arka sokaklara girin, etrafınızdaki parkları, dükkanları, kahvecileri keşfedin. Mesela biz, evimize yürüme mesafesinde bir “ArkeoPark” keşfettik!

Müzeleri, sarayları, tarihi yapıları gezin.

Bulunduğunuz yer hakkında bir çok şey öğreneceğiniz müzeleri, sarayları, tarihi yapıları araştırın. Gidip görün ya da internetten sanal tur yapın.

Etrafınızdaki park ve ormanları keşfedin.

İstanbul’da bir çok park ve orman var, ama bunlardan kaçını gidip gördünüz? Kaçına gidip toprağa bastınız, bir ağaca sarıldınız, ya da vakit geçirdiniz? İşte size fırsat! Bizim favorilerimiz Kemerburgaz Kent Ormanı, Belgrad Ormanı, Atatürk Kent Ormanı, Maçka, Fenerbahçe ve Moda Parkları..

İstanbul Adalar Turu yapın.

Prens Adaları olarak da bilinen bu 9 adanın en meşhurları, yerleşimin olduğu adalar: Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, Burgazada, Sedef Adası ve Kaşık Adası. Bisiklete binmek, yüzmek, piknik yapmak gibi aktivitelerin yanında bizce en keyiflisi, sokaklarında kaybolmak ve birbirinden güzel evler keşfetmek..

İstanbul içinde günübirlik rotalar keşfedin.

Ya da siz hiç yorulmayın. Sizin için keşfettiğimiz bu rotalara bir göz atın ve istediğinizi seçin. ?

İstanbul’a yakın mesafelerde günübirlik rotalar keşfedin.

Biraz daha İstanbul’dan uzaklaşmak isteyenler, günübirlik dahi gidilebilecek bu rotalara da bakabilirler.

Sizin de “staycation” önerilerinizi bekliyoruz!