Fransa Alsace’ın Şarap Kokan Köyleri

Fransa’nın kuzey doğusundaki Alsace (Alsas) Bölgesi, şarap bağlarıyla meşhur. Bu bağların olduğu tatlı ve fotojenik bazı Alsace köylerini listelemek gerekirse:

Riquewihr

alsace riquewihr

En sevdiğimiz köy burası oldu. Colmar’a 12 km. uzaklıkta bulunan Riquewihr, cazibesini 15. yy.dan bu yana korunmuş yapılarından alıyor. Burada yapacağınız tek aktivite her binanın fotoğrafını çekmek olabilir, çünkü hepsi çoooook güzellll. Köyün tarihini anlatan bir müzeye ev sahipliği yapan Dolder Kulesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Yemek için Au Tire Bouchon Winstub’a gidebilirsiniz. Les Macarons de Riquewihr’den “coco” almayı unutmayın!

Eguisheim

alsace egusheim 2

Colmar’a 7 km. uzaklıkta bulunan bu köy, 2013’te Fransa’nın en güzel köyü seçilmiş. Labirent gibi tasarlanmış bu köyün her yerini 2 saatte dolaşabilirsiniz. Eguisheim’in simge yapılarından biri, iki yolun ortasında kalan “Le Pigeonnier” evi. Noel Pazarı da çok güzel.

Kaysersberg

alsace kaysersberg

Colmar’a 14 km. uzaklıktaki Kaysersberg’in tarihi 12. yy.a dayanıyor. Ana sokağı Rue Charles de Gaulle’den başlayıp köyü hızlıca dolaşabilirsiniz. Köyü ikiye ayıran Weiss Nehri üzerindeki Pont Fortifie’den (köprü) geçmeyi ve Rönesans Evi’ni görmeyi unutmayın. Eski şehir surlarının dışına çıkıp bağların içindeki rotadan kaleye de çıkabilirsiniz.

Yemek için Chez Roger Hassenforder Restaurant bir alternatif olabilir.

Ribeauvillé

ribeauville alsace
Fotoğraf, Trip Advisor’dan alınmıştır.

Colmar’ın 16 km. kuzeyinde yer alan bu köy de 15. yy.dan bu yana korunmuş yapılarıyla göz dolduruyor. Turizm trenine binerek köyü ücretsiz gezebilirsiniz. Ayrıca Belediye binasının yakınındaki çeşmeden ücretsiz şarap tadımı yapabiliyorsunuz!

Turckheim

alsace turkcheim
Fotoğraf, Trip Advisor’dan alınmıştır.

Colmar’a 7 km. uzaklıktaki bu köy de Alsace şarap rotası üzerinde. Köyün 3 adet kapısı bulunuyor: La Porte de France, La Porte de Munster ve La Porte du Brand. Le Corps de Garde (Muhafız Evi), Hotel de Ville (Belediye Binası) ve St. Anne Kilisesi’ni görmeyi unutmayın. Ayrıca 2. Dünya Savaşı’nda yaşananların anısına yapılmış olan Turckheim Müzesi’ni de gezebilirsiniz. https://musee.turckheim-alsace.com/

Köylere Ulaşım

alsace ulasimm

Köylere araçla ya da otobüsle ulaşabilirsiniz. Eğer aracınız varsa köylerin hepsini 2-3 günde gezebilirsiniz. İyi bir planla 1 günde 3 tanesi bile gezilebilir. Otobüsle gezecekseniz, saatleri nedeniyle 1 güne en fazla 2 köy sığdırabilirsiniz. Vaktiniz yoksa tavsiyemiz 2-3 köy seçip bunlara gitmeniz. Biz Riquewihr, Eguisheim ve Kaysersberg’e gittik (her birine 1 gün ayırdık).

Köylerin hepsine Colmar Garı’ndan otobüs kalkıyor. Yüzünüzü gara döndüğünüzde sol tarafa giderseniz Riquewihr ve Eguisheim duraklarını, sağ tarafa giderseniz Kaysersberg otobüs durağını görebilirsiniz. Saat ve güzergah üzerindeki duraklar otobüs duraklarında yazıyor. Ancak durakların değişme ihtimaline karşı siz yine bir bilene sorunuz..

Bu arada gara gitmeden planınızı yapmak için goOgle’dan da saatlere bakabilirsiniz. Dönüş saatlerine de önceden bakın ki ne kadar gezeceğinizi ona göre planlayın. Saat aralıkları bazısında fazla olabiliyor. Bir de turist yoğunluğundan dolayı son otobüse kalmak istemeyebilirsiniz. Çünkü ayakta yolcu alınmıyor. Ek bilgi olarak: eğer 2 saat içerisinde geri dönerseniz tekrar bilet almanıza gerek yok. Biletler 1 kişi tek yön 4€.

Ayrıca, Christmas market zamanı (belli bir tarih aralığında), ring servis yapan ‘shuttle’lar oluyor. Tek biletle gün boyu gezebiliyorsunuz ve fiyatı 10€.

Köyde gezme planınızı yaparken restoranların çalışma saatini de göz önünde bulundurun. Bazı köylerdeki restoranların öğle yemeği servisi 14:00’te bitiyor. Akşam yemeği 19:00’da, ama içeriye 17:00’den sonra alabiliyorlar.

Son olarak, köylerdeki şarap evlerinde tadım yapmayı unutmayın!

BU YAZI DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Colmar (Fransa) Gezi Rehberi