Salzburg’ta Mozart ve Sanat

Salzburg denince akla ne geliyor? Tabii ki tuz ve Mozart ! Her ne kadar birbirleriyle alakalı olmasalar da, her biri kendi başına bu şehir için çok anlamlı!

Salzburg, “tuz kalesi” demek. “Salz”ın yani “tuz”un burada  önemli bir geçim kaynağı olduğundan Hallstatt yazımızda da bahsetmiştik.

Bu iç açıcı sevimli şehir, adeta Mozartla bütünleşmiş. Uçaktan indiğiniz yer itibariyle bunu farkediyorsunuz, yani Wolfgang Amedeus Mozart Salzburg Havaalanı’nda 🙂 Sonra her köşede görüyorsunuz: Mozart çikolatası, Mozart içkileri, Mozart kupaları, Mozart tişörtleri…  Salzburglular için Mozart’ın önemi, bu dev sanatçının 1756 senesinde burada doğması… Sanatın dokunduğu her yer gibi, burası da pek güzel. Tuna’yı besleyen Salzach Nehri bu şehrin içinden geçiyor ve ona daha da güzel bir görünüm kazandırıyor. Ayrıca eski şehir merkezi (Altstadt Salzburg), UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor.

Salzburg turumuza, şehir merkezine 2 km. uzaklıktaki otelimizden ücretsiz aldığımız bisikletlerle başlıyoruuuuzzz!! Bizce bir yeri keşfetmenin en keyifli yolu bisiklet kiralamak ve “tourist info”dan aldığınız harita rehberliğinde sokak sokak dolaşmak. Hem bisiklet yolları bizimkiler gibi değil tabii, yolda ne yürüyen ne de çay demleyen var.  İnsanlar birbirine saygılı… Şehir merkezine giderken araba yolunu kullandık. Bisiklet yolu yolun en sağında, ancak sağa dönüş kavşaklarında bisiklet yolunu, en sağ ile orta şeridin arasına koymuşlar. Yani zaman zaman yolun ortasından gidiyorsunuz. Bu şekilde İstanbul’da bisiklet biniyor olsaydık, ne olurdu düşünemedik :/

Nehre ulaştığımızda, nehir yanından devam eden bisiklet yolundan sürmeye devam ettik. O kadar çok bisiklete binen var ki! Bir de oranın acemisiyiz, acaba kurallara uygun mu gidiyoruz tedirginliği var 🙂 İki nehri birbirine bağlayan köprülerden bazısı araç trafiğine açık, bazısı da yaya trafiğine. Yaya trafiğine açık olanın her yeri dilek kilitleriyle dolu 🙂 Arkada ise tüm şehri gören Hohensalzburg Kalesi’ni…

Ertesi sabah uçağımız olduğu ve saat 4 sularına geldiği için, sınırlı gezi fırsatımızı, bu kaleye çıkmak için kullanalım dedik. Bisikletlerimizi Mozartplatz’ın yakınına parkedip meydanlardan geçerek kaleye ulaştık. Ancak kaleye çıkaran finikülere vardığımızda, son finikülerin az önce çıktığını söylediler:( Yani aşağıdaki manzarayı kaçırmıştık:

                                                                            www.salzburg.info adresinden alınmıştır.

Meydanlarda fotoğraf çekimi vs. derken, müze haline getirilen Mozart’ın doğduğu ev olan Mozarts Geburtshaus da kapanmıştı. Oyuncak Müzesi varmış, bari oraya gidelim dedik. Müzeyi adeta saklamışlar, ismi İngilizce olarak yazmadığı için bulmak için biraz zorlandık. Biz bulana kadar da kapanmıştı 🙁

Ama moralimizi bozmadık, onun yerine, güzel sokaklarının, meydanlarının ve ünlü alışveriş caddesinin (Getreidegasse) keyfini çıkardık. St. Blasius Kilisesi’nin başında yer aldığı Getreidegasse Caddesi, İstanbul’un İstiklal Caddesi gibi oldukça turistik ve cıvıl cıvıl. İstiklal’in daha kısa ve dar hali gibi. Cadde üzerindeki tüm mağazaların tabelaları ferforje. Mozart’ın doğduğu ev de (Mozarts Geburtshaus) bu cadde üzerinde.

Akşamüstü yemek için, nehrin hemen kenarındaki Sacher Oteli‘nin altındaki restoranda nostaljik ve güzel bir yemek yedik. Mutlaka tavsiye ediyoruz! Ayrıca restoranın hemen bitişiğinde de yine buraya ait nostaljik bir pastane var. Ama biz, dolaşırken gördüğümüz sarı tenteli, rengarenk, tatlı kafeye gitmeyi tercih ettik. Waffle ve kahve keyfi yaptıktan sonra da bisikletlerimizle otelimize geri döndük.

***

Bizim için hızlı ve kısa bir tur oldu, ama sitemizde paylaşmak için araştırma yapmayı ihmal etmedik. İşte madde madde Salzburg’ta yapılabilecekler:

1. Meydanları gezin:

*Mozartplatz – Mozart heykelinin ve Mozart Müzesi’nin bulunduğu meydan. Meydanda Mozart’ın eserlerini çalan bir sanatçı görmeniz çok olağan.

*Residenzplatz – Mozartplatz’in hemen yanındaki meydan. Salzburg Katedrali (Dom zu Salzburg) ve Hükümet Konağı (Domquartier) burada.

*Kapitelplatz – Kaleye çıkan finikülere binmek için geçtiğiniz meydan. Burada 2007’de yapılmış ve Modern Sanat’ın bir örneği olan “Sphera” heykelini ve Poseidon’un heykelinin olduğu 17. yy.a ait tarihi çeşmeyi (Chapter Fountain) görebilirsiniz.

2. Katedral ve Kiliselere gidin:

*Salzburg Katedrali (Dom zu Salzburg) – Barok yapıya sahip olan ve Mozart’ın vaftiz edildiği 17. yüzyıla ait bu katedral, şehrin en önemli simgelerinden. Özelliklerinden biri, inanç, aşk ve umudu temsil eden 3 giriş kapısı bulunuyor. Mayıs-Eylül aylarında, Pazar günleri hariç 08:00-19:00 arası açık. Giriş ücretsiz. Ancak rehber eşliğinde gezmek isterseniz 5 Euro.

*Holy Trinity Kilisesi (Dreifaltigkeitskirche) – Makart Meydanı’nda olan bu kilise, en önemli kutsal yerlerden biri. Özellikle Meryem ve Kutsal Üçleme’nin taç giydirilmesini betimleyen kubbe freskleri ile ünlü olmuş. Kilisede, ziyaretçilerin endişe ve isteklerini yazdıkları, “Anliegenbuch (Book of Concerns)” denilen bir defter varmış. Kilise hizmeti, her hafta bu defterde yazılan düşünceler üzerine odaklanıyormuş. Ayrıca, her Cumartesi 6:30’ta burada konser serisi oluyormuş.

3. Kale & Sarayları ziyaret edin:

*Hohensalzburg Kalesi – 1077 yılında prensliği ve başpiskoposları düşmanca saldırılardan korumak için yapılan kale, 1500lü yıllarda bugünkü halini almış. Yürüyerek ya da finiküler ile kaleye çıkılabiliyor. Şehrin şahane manzarasına kuşbakışı bakabildiğiniz kalede, müzeler, tiyatro salonu, kule, işkence odası gibi bölümler var. Burada konserler de düzenleniyor. Mayıs-Eylül tarihleri arasında 09:00-19:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Temel bilet 12.20 Euro, herşey dahil bilet ise 15.50 Euro. Sitesinden indirimli online ticket alabilirsiniz.

*Mirabell Sarayı ve Bahçesi (Mirabellgarten) – Bir İtalyan kadın ismi olan Mirabell, “hayranlık duyulan” ve “güzel” anlamlarındaki “mirabile” ve “bella” kelimelerinin birleşimidir. Prens-başpiskoposların eski ziyafet salonu olan Marble Hall, genellikle dünyanın en güzel düğün salonlarından biri olarak kabul edilir. Eski zamanlarda, Leopold Mozart ve çocukları burada müzik yapmış. Günümüzde sarayda düzenli olarak düğün, konferans ve ödül törenleri yapılmaktadır.  Ayrıca, belediye ofislerinin yanı sıra Salzburg Belediye Başkanlığına da ev sahipliği yapmaktadır. İhtişamlı kocaman bahçesi,  barok için tipik olan temel geometrik formdadır. Saray, 08:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açık.

4. Müzeleri gezin:

Getreidegasse Caddesi’nde bulunan Mozart’ın doğduğu ev, yani Mozarts Geburtshaus, orjinal odaları ve eşyalarıyla yaklaşık 1 saatte gezebileceğiniz bir müze haline getirilmiş. Her gün 09:00-17:30 arasında hizmet veriyor. Giriş 11 Euro.

Mozart’ın 1773-1787 yılları arasında yaşadığı ve Makartplatz’da bulunan ev, yani Mozart Wohnhaus, şu an müze olarak her gün 09:00-17:30 arasında hizmet veriyor. Giriş 11 Euro.

Tarih öncesi zamanlara ait dev dinazorların, büyüleyici sualtı dünyasının ve duyularımızın nasıl çalıştığını gösteren interaktif “İnsan Vücudu” sergisinin bulunduğu Natural History Müzesi‘ni;  sanat, müzik, fotoğraf, mimarlık, bilim ve edebiyat gibi birçok alanda sergilerin bulunduğu Salzburg Müzesi’ni, 20. ve 21. yüzyıldan uluslararası sanat hazinelerinin sergilendiği Modern Sanat Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Ayrıca Salı’dan Pazar’a 09:00-17:00 saatleri arasında hizmet veren SpielzeugMuseum, yani Oyuncak Müzesi’ni gezmenizi de tavsiye ederiz. Giriş, çocuklar ve gençler için 2-2.5 Euro, yetişkinler içinse 4.5 Euro.

5. Konsere gidin:

St. Peter Stiftskeller’de Mozart akşam yemeği konserine gidin. Akşam yemeği ve konser dahil kişi başı 63 Euro olan, saat 19:30’da başlayıp 2.5-3 saat süren bu etkinlik için buradan bilet alabilirsiniz.

Yine Mirabell Sarayı ve Salzburg Kalesi’nde düzenlenen konserlere de gidebilirsiniz.

Alternatif olarak, 20 Temmuz-30 Ağustos 2018 tarihleri arasında, opera ve konserlerin yer aldığı Salzburg Festivali var. Ve de, her sene Mozart’ın doğumgününe ithafen yapılan Mozart Haftası, bu sene 24 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında olacakmış.

6. Geleneksel han/restoranlarda şinitzel, üzerine de meşhur tatlılardan strudel ya da Salzburger Nockerl yiyin:

Bu linkte bir çok restoran alternatifi görebilirsiniz.

***

Bir kaç Faydalı Bilgi…

Bir yere gitmeden önce ufak bir araştırma yapıp bir rota çizmek faydalı oluyor. Rotaya her zaman sadık kalınamasa da, gezi için bir iskelet oluşturması açısından bizce önemli.

İçeriği ve interaktif haritası ile tüm detaylı bilgi için bu linkteki siteyi tavsiye ederiz.

Ayrıca Google Map’te de şu harita çıkarılmış: Salzburg’da Görülecek Başlıca Yerler.

Son olarak tavsiyemiz, şehrin tadını doya doya çıkarabilmek için minimum 2 günlük, idealde de 3 günlük bir gezi planlamanız. Bol keyifli gezmeler!

Diğer fotoğraflarımız da burada ! Facebook ve İnstagram hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın lütfen 🙂