O Ağacın Altında (Erikli/Yalova)

12 Ağustos 2016’da yoğun şekilde görülecek olan Perseid meteor yağmurunu nerede izleyebiliriz diye araştırırken, arkadaş tavsiyelerini de dikkate alarak Erikli Yaylası’nda kamp yapmaya karar verdik. Hem İstanbul’a yakın, hem de çok güzel bir doğaya sahip olan bu yaylanın yakınlarında hiç ışık almayan, yeşilliğin içinde, kocaman bir ceviz ağacı biliyorduk ? Göktaşı yağmuru ziyafeti için, hava şartları dışında tüm şartları ayarlamıştık yani ?

Planımız 12 Ağustos Cuma iş çıkışı, 3 motosiklet (4 kişi – yani 1 artçıyla) 18:00 Pendik vapuruyla Yalova’ya, Yalova iskeleden de 2 saatlik sürüşle yaylaya ulaşmaktı. Arabalı vapur biletlerimizi önceden almıştık. Allahtan motorlarla gittik de, Cuma akşam trafiğine kalmadan yetişebildik (Her seferinde motor almakla ne iyi etmişiz diyoruz ?). Vapur motosikletler için sürücü dahil 20 TL, ek yolcu ise 1 TL ?

Yalova’da inince Yalova-Armutlu yolunu takip ediyorsunuz. Teşvikiye Sapağı’na kadar aşağıda rotanın görseli ve koordinatları var. Teşvikiye sapağı dört yol ağzı ve rota burada sola doğru dönüyor. Soldaki yol biraz bozuk. Bizi girmememiz için uyarmışlardı, bizde sizi uyaralım, ama karar sizin.

Gidiş rotamız

Alternatif olarak aşağıdaki rota da kullanılabilir. Teşvikiye sapağı yerine düz gidip ileride Şenköy’ü geçtikten sonra Esenköy’e varmadan sola dönünce de yine hedefe ulaşabiliyorsunuz.

Alternatif rota

Hedefimiz hava kararmadan kamp atmaktı, ancak alışverişte vakit kaybetmiştik. Sis çökmüştü, stabilize yolda daha yavaş ve dikkatli gitmeye başladık. Zaman zaman önümüzü bile zor gördüğümüz sis korku filmi sahnelerini de andırmıyor değildi ! Derken hava karardı, bir de üstüne yağmur yağmaya başladı ? Köy yolları bazı yerlerde toprağa döndü, ama yılmadık gaz kesmedik ve sonunda Selimiye Köyü’ne gelmeden yolun dirsek yaptığı yerde dere kenarında kurulu Soğukdere tesislerine vardık ? (Öneri: Yaz kış demeden yağmurluklar mutlaka yanınızda olsun. )

Tesiste çay içip ısındık, üstüne saç tava (başarılı) sipariş ederek karnımızı doyurduk. Eşyalarımız kuruduğunda kamp atacağımız ceviz ağacının yanına gittik (tesise çok yakın). Bu sırada yağmur da durdu, ama hava gece boyunca kapalı olduğu için o akşam kimse tek bir yıldız bile göremedi ?

Yanımızda sadece 1 adet çadır vardı. Çünkü tüm malzemelerimizi arabayla gelen arkadaşlarımızın aracına yüklemiştik. Onu kurar kurmaz bir yağmur daha patladı, hemen içine girip arkadaşlarımızı beklemeye başladık. Onlar da gelince diğer çadırları da kurduk, ateşimizi yakıp ısındık, yedik içtik. Sohbet muhabbet sonrasında çadırlarımıza çekilip yolun yorgunluğunu atmak için uykuya daldık.

Ertesi sabah, yağmur devam ediyordu. Kahvaltı için tesise gittik, ve süper bir köy kahvaltısı yaptık.

Kahvaltı sonrası aracımızla Erikli Yaylası/Sudüşen Şelalesi ve Dipsiz Gölleri ziyarete çıktık. Bir önceki gün geçtiğimiz bozuk yolları gün ışığıyla görünce hayrete düştük ? Görmeden gelmemiz iyi olmuş baya: Cahil cesareti gibi bir şey ?

Şelale ve orman içi çok güzel. Bolca fotoğraf çekip kamp alanımıza geri döndük.

Pazar günü güneşli süper bir gündü! Sabah bolca keyif yaptık. Çadırlarımızın içindeki şişme yataklarımızı dışarı çıkarıp güneşlendik ?

Dönüşte bambaşka bir rota çizdik. Biraz deniz sefası yaparız belki diye, güneye inerek Armutlu-Gemlik rotasını kullandık.

Dönüş rotamız

Sonunda Kapaklı’da upuzun bir plaj bulduk. Tam düşlediğimiz gibi.. Kamp sandalyelerimizle deniz sefamız görülmeye değerdi doğrusu?

Ve harika bir kampın daha sonuna geldik… Neredeyse tüm mevsimleri iki günde yaşadık, çok güldük, çok eğlendik. Umarız siz de okurken keyif almışsınızdır ?

Merak edenler için aşağıdaki koordinatları kopyalayıp Google’a yapıştırırsanız, size direk noktayı gösterecektir.

  • Kamp alanı koordinatlarımız: 40°31’22.5″N 28°59’11.6″E
  • Denize girdiğimiz yerin koordinatları: 40°27’35.81″K 28°58’15.00″D

Kampımıza ait diğer fotoğraflarımız da burada . facebook sayfamızı takip etmeyi unutmayın 😛