Sarıkamış’ta Snowboard

Doğu Ekspresi yazımızda belirtmiş olduğumuz gibi, Kars’a gelmişken Çamurlu Dağı üzerine kurulu Sarıkamış Cıbıltepe (Bayraktepe) Kayak Merkezi’ne uğramamak olmazdı…


Neden Sarıkamış’ta kaymalı?

-Burada yılın 5-6 ayı karla geçmekte
-Dünyadaki tek Sarıçamlı pist olma özelliğine sahip: Sarıçam ormanları arasında kaymak, hem maruz kaldığınız   rüzgarı tutması açısından, hem de görsel açıdan oldukça keyifli
-Dünyaca ünlü Alplerdeki kristal karın kalitesiyle aynı özelliğe sahip
-Kristal kar nedeniyle çığ tehlikesi sıfır ve buzlanma olmuyor, dolayısıyla sakatlanma riski de daha az


“Kristal Kar” Nedir?

Sarıçam ağaçları 2.100-2.700 metre arasında yetişen tek tür olma özelliğine sahip. Bir diğer özelliği de kurak havada, yani nem oranının sıfır olduğu yerde yetişmesi. Bu koşulların olduğu yere kristal düşen kar tanecikleri, diğer kayak bölgelerindeki gibi birbirine yapışmıyor. Nem olmadığı için kuru kalıyor, ve bu da pistlerde topaklanmayı önlüyor. Ama uyaralım: Eğer kartopu ya da kardan adam yapmak istiyorsanız, Sarıkamış bunun için hiç uygun değil! Kesin bilgi, yayalım !


Sarıkamış’a vardık…
Öncelikle belirtelim: Trenden Sarıkamış istasyonunda indiğinizde, araçla Sarıkamış merkeze gitmeniz yaklaşık 5 dakika, Sarıkamış Kayak Merkezi’ne gitmeniz ise yaklaşık 10 dakika sürüyor. Yani Sarıkamış merkez ile kayak merkezi birbirine oldukça yakın. Dolayısıyla eğer otelinizin ücretsiz servis hizmeti varsa, fiyatlar daha uygun olduğundan bizim gibi merkezde konaklayabilirsiniz.

Sarıkamış Kayak Merkezi Otelleri

Çamkar Otel
Kar Otel
Kar Tanesi Otel
Kayı Snow Hotel
Sarıkamış Habitat Hotel
Snow Life Hotel
Snowflake Dağ Otel
Toprak Hotel
White Park Hotel

Merkezde, tarih kokan bir otel arıyorsanız Hotel Katerina Sarayı ve Hotel Cheltikov güzel alternatiflerden bir kaçı. Daha uygun fiyatlı alternatifler ise Bildik Otel ve Hotel Aras olabilir.

Sarıkamış Pistleri ve Skipass Fiyatları

Güncel skipass fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.


                                                        Pistler / Liftler / Skipass

Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi’nde 3 adet telesiyej bulunmakta. Üçü de malesef açık ve rüzgar koruyucusuz. Bu yüzden biraz üşüyebiliyorsunuz. Ancak, çamlar arasından çıkmak oldukça keyifli.


Kayak Merkezi’nde 2 başlangıç pisti, 1 kolay pist, 3 orta pist ve 3 zor pist var. Yeni açılan Karanlıkdere pistleri Türkiye’nin en iyi pistlerinden. Ayrıca, Cross Country Pisti uzunluğu 50 km olup, 5 km.’si Uluslararası Cross Country Federasyonu tescillidir.
9 adet pistlerin uzunluğu 25 km. dir. 2 adet pist zirveden Karanlık dere mevkisine, 5 adet pist zirveden 1’ci Etab mevkiisine, 2 pist ise zirveden başlangıç pistine kadar uzanmaktadır.

Özetle; biz oldukça eğlendik ve Sarıkamış’ı çok sevdik.


Dönüşte, Doğu Ekspresi’ne vakit ve enerjimiz kalmayacağı için uçak tercih ettiğimizi diğer yazımızda belirtmiştik. Kayak Merkezi’nden Kars Havaalanı’na gidişimiz yaklaşık 1 saat (50 km), Kars-İstanbul arası yolculuğumuz ise 2 saat sürdü.


Daha önce Sarıkamış’a kayağa gitmediyseniz mutlaka tavsiye ediyoruz! Bir de, tatilinizi Sarıkamış Kış Oyunları Festivali’ne denk getirirseniz tadından yenmez!

Daha fazla fotoğraf için facebook albümüne bakabilirsiniz, facebook’ta bizi takip etmeyi unutmayın.

? Bu yazı da ilginizi çekebilir: Karşılaştırmalı Yurtiçi Kayak Merkezleri