Son Dakika Yeni Yıl Planımız: Doğu Ekspresi

2017 yılına değişik ve biraz çılgınca bir şey yaparak girelim istedik, ve aklımıza süper bir fikir geldi! Biraz da “yeni yıla nasıl girersen öyle geçer” klişesinin gazıyla 31 Aralık 2016 gecesini Doğu Ekspresi’nde geçirmeye karar verdik! Tabii ki gitmişken Sarıkamış’ta snowboard yapmadan dönmek olmazdı! (2018 Eylül ayı itibariyle Doğu Ekspresi yazımızı, tarifeleri ve linkleri güncelledik.) 2 yılda Doğu Ekspresi’ne talep artınca, biletleme işlemi acentalar üzerinden yapılmaya başlanmış ve haliyle tcdd sayfasından ve müşteri hizmetleri telefon numarasından 444 82 33 bilet almak imkansız hale gelmiş neredeyse.

Bir bakışta gezimizin özeti

Rotamız, İstanbul-Ankara-Irmak-Sarıkamış-Kars-İstanbul şeklinde;

Gelelim gezimizin detaylarına…

Doğu Ekspresi (Eylül 2018 itibariyle) her gün saat 17:55’de Ankara’dan kalktığı için önce Ankara’ya gitmeniz gerekiyor. Biz Pendik’ten kalkan yüksek hızlı trenle (YHT) 4 saatlik konforlu bir yolculuk yapmayı tercih etmiştik. Bunun için de 31 Aralık 2016 günü Pendik’ten 11:35 trenine bindik ve 16:00’da Ankara’ya vardık. Güncel tarifede en geç 10:21 trenine binmeniz gerekiyor ki 14:59 da Ankara Garı’nda olup 17:55 Doğu Ekspresi’ne yetişin.

Yüksek Hızlı Tren güncel 2021 tarifesine buradan ulaşabilirsiniz.
2016 da yol çalışmaları nedeniyle, Doğu Ekspresi Ankara yerine Irmak Tren Garı’ndan kalkıyordu. O yüzden önce Ankara Garı’ndan tren saatinde (17:58) kalkan ücretsiz servisle Irmak Garı’na (Kırıkkale) gidiyorduk. Yaklaşık 1 saatlik yolculuktan sonra Irmak Garı’ndan trene biniyorduk ve Ankara-Kars arası 24 saatlik yolculuğunuz başlıyordu… Ertesi akşam saat 18:00’de Kars’a varıyorduk. Eee çılgınca demiştim!


Doğu Ekspresi güncel saatleri yukarıda paylaştık, bilet almak için tıklayın.

Trende Yeni Yıl Partisi

Biz de bir yılbaşı partisi yaptık tabii ki Kompartımanda priz olduğunu bildiğimiz için yanımıza elektrikli ışıklardan almıştık. Ancak yılbaşı ağacını unutmuşuz. Neyse ki Özgür onu da halletti:)

PARTY HARD!

Yeni yılın ilk günü de aşağıda görebileceğiniz üzere efsane manzaralar bize eşlik etti. Anlayacağınız unutulmayacak bir yeni yıl oldu bizim için. Şuraya küçük bir video da bırakalım.

Pazar akşamı vardığımızda, Sarıkamış’ta ayarladığımız otelde dinlendik. Pazartesi tüm gün “kristal kar” üzerinde ve çam ağaçları arasında snowboard yaptık.


Sarıkamış kayak deneyimimizle ilgili yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Salı günü vaktimiz kısıtlı olduğu ve snowboard bizi yorduğu için, Kars’tan uçakla döndük. Promosyon bilet bulduğumuz için tren biletlerinden daha ucuza geldi:)
Siz alternatif olarak, uçakla gidip dönüşte Doğu Ekspresi’ne binmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak manzaralar açısından gidişte binmenizi tavsiye ederiz.

Geziyle ilgili birkaç tüyo

– 2 kişiyseniz en rahat seçenek yataklı bileti almak. Ancak son dakika kararımız nedeniyle, biz “örtülü kuşetli”den bilet bulabildik. Yani 4 kişilik ranzaya dönüşebilen koltuklu kompartıman. Yalnız kuşetli bilet için dikkat etmeniz gereken şey: 2 ya da 3 kişiyseniz kalan koltukları da satın almak.

Nedenlerini; diğer koltukların sahibi kadın yolcularsa, erkek yolcuyu başka kompartımana almaları (ya da tam tersi); ve kompartıman küçük olduğundan konforlu gidebilmeniz olarak sıralayabiliriz. Boş bırakacağınız koltuklar için “çocuk” bileti alabilirsiniz. Biz de bu tüyoyu gitmeden önce Biz Evde Yokuz‘dan aldık.

– Çarşaf ve yastık kılıfları poşet içerisinde dağıtılıyor, ve temizler. Ancak çok titizseniz, yanınızda getirebilirsiniz.
– Kompartıman içeriden kilitleniyor, ancak dışarıdan kilitlenmiyor. Koridora bakan camında perde var, kapatabiliyorsunuz. Kompartıman ısısını kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Ve elektrik prizi mevcut.
– Tuvaletler aslında temiz, ama biz “insanlar” kirlettiğimiz için yolculuk sırasında kullanılamaz hale gelebiliyor. Tuvalet kağıdı var, ancak siz yine de 1 tane atıverin çantanıza.
– Yanınıza 24 saat sizi idare edebilecek yiyecek/içecek alın. Restoran bölümünde sadece hazır yiyecekler var (alkol yok) ve duraklarda birşeyler arayıp alacak vaktiniz olmuyor. Ancak bizim ya da trendeki birçok kişinin yaptığı gibi Erzurum’da trene cağ kebabı siparişi verebilirsiniz.

Aralık 2016 Gezi maliyetimiz (Maliyetleri güncellemedik, bilet alırken ve rezervasyonları yaparken karşılaştırma şansınız olsun diye)

Yeme içme haricinde toplamda 850 TL civarı bir maliyetimiz oldu:
İstanbul-Ankara YHT biletleri…………………………….140 TL/2 kişi
Doğu Ekspresi tren biletleri………………………………..199 TL/4 kişi (kuşetli)
Kars-İstanbul dönüş uçak bileti………………………….200 TL/2 kişi
Sarıkamış 2 gece kahvaltı dahil konaklama….………300 TL/2 kişi

Buraya da size fikir vermesi açısından TCDD tren bilet fiyatlarını iliştiriyorum:
Ankara YHT ekonomi bileti (standart-yemeksiz)…….70 TL/kişi başı
Doğu Ekspresi yataklı yetişkin bileti…………………96-116 TL/kişi başı
Doğu Ekspresi örtülü kuşetli yetişkin bileti……………..61 TL/kişi başı
Doğu Ekspresi örtülü kuşetli çocuk bileti……………..38.5 TL/kişi başı

Uzun lafın kısası; Doğu Ekspresi deneyimini mutlaka yaşayın…

Unutmayın, biletler bir aylık periyodlarla satışa açılıyor. Yani 31 Aralık için 29-3o Kasım günlerinde bilet almayı deneyebilirsiniz.
Hiç sıkılmayacağınızı ve yorulmayacağınızı, aksine manzaralı yatağınızda giderken 24 saat keyiften dört köşe olacağınızı garanti ediyoruz!

Diğer fotoğraflarımız da burada ! Facebook hesabımızı takip etmeyi unutmayın 🙂