BOSNA HERSEK: Meşhur Mostar Köprüsü ve Büyüleyici Kravitse Şelaleleri

Bosna, ülkenin kuzey bölgesi, Hersek ise ülkenin güney bölgesi olarak geçiyor. Bosna Hersek denince ilk akla gelen Neratva Nehri üzerinde bulunan ve UNESCO Dünya Miraslar Listesi’ndeki Mostar Köprüsü. Biz de kendisini görmeye gittik elbette. Yazın buralar ne kalabalık oluyordur hayal edemedik! Köprünün üstünden geçip altına indik ve merkezini dolaştık. Yabancı topraklarda gibi hissettirmiyor hiç?

Henüz yaz gelmediği ve hava şartları el vermediği için köprüden atlayan kimse göremedik :))

Mostar Köprüsü, 1556 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi tarafından yapılmış. Ancak savaşlarda zarar görüp sonra tekrar yapılmış.

Bir de köprünün aksi yönüne yürüyüp Koski Mehmed Paşa Cami’nin bahçesine girerseniz, oradan köprü manzarasının daha güzel olduğunu göreceksiniz.

Mostar’dan sonra 2. güzel noktamız, şehre 40 km uzaklıktaki “Kravitse Şelaleri” idi. Baktık kamp atılabiliyor ve fiyat da uygun (toplam 16 mark, yani yaklaşık 8 euro ödedik), güvenli bir yer aramaktansa şelale manzaralı, çimenler üzerinde, huzurlu şelale sesi eşliğinde, değişik bir deneyim yaşayalım dedik. Çok da güzel oldu! İçeride bir tane de restoran/pub tarzında bir işletme var. Ek olarak; biz yapmadık ama, oradaki kayıkla şelalenin dibine kadar gidebildiğiniz bir tur da yapabiliyorsunuz. Tavsiye edilir. Değişik bir evlilik teklifi yapmak isteyenler için de ideal 😀

Buralarda boşnak böreği yiyin falan dememize gerek yok herhalde?!