HIRVATİSTAN: Dubrovnik Gezi Rehberi

Yunanistan’dan sonra, denizini ve kamp yerlerini pek beğendiğimiz 2. ülke Hırvatistan..

Dubrovnik, Dalmaçya ve İstirya olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Biz, Dubrovnik ve Dalmaçya kıyılarını gezdik. Gelelim detaylarına…

Adriyatik’in İncisi Dubrovnik ve Game of Thrones 🙂

“Adriyatik’in İncisi” denilen Dubrovnik (eski adı Ragusa), Adriyatik Denizi sahil kesiminde yer alıyor. UNESCO Dünya Miraslar Listesi’nde olan Dubrovnik Old Town (eski şehir), Game of Thrones çekimlerinin bir kısmının burada yapılmasıyla daha da ünlendi. Buraya gelince kendimizi Ortaçağ film setindeymişiz gibi hissettik. Merkezde gezinirken tüm ihtişamıyla karşımıza çıkan kalenin görüntüsü ve manzarası gerçekten çok etkileyici..

Her yeri araçlarla dolu ve aşırı kalabalık Dubrovnik’te park etmek, hele ki ücretsiz park etmek imkansız denecek kadar zor. Ama biz tabii ki bulduk! Merkeze çok az bir mesafede yer alan Konzum süpermarketin otoparkına parkettik. Yaşasın park4night! Bu arada, Tosbik gibi kocaman bir aracın Dubrovnik merkezinde dolaşması gerçekten zor. Etrafta, park konusunda sıkıntı yaşatmayan bolca minik araba var (Smart fortwo gibi). Nedeni çok bariz!

Unutmadan, park4night’a katkıda bulunduğumuz güzel bir kamp yeri de bulduk (sezon dışında olmanın güzelliği sanıyoruz ki). Hemen Dubrovnik merkezin çıkışında, ufacık limanlı minik bir semtte, yeşilliklerin içinde. Burada teknesi olan ve avcı olduğunu söyleyen amca, bize bir sürü hikaye anlattı. Hırvat polisinin uçan kuştan haberi vardır, kamp atmaya izin vermezler, ona göre dedi :)) Biz zaten arabada kaldığımız için sorun yaşamadık.

Dubrovnik’te Gezilecek Yerler ?

Teleferik (Cable Car) ile Srd Tepesi?

Dubrovnik eski şehirin girişinin oradan Srd Tepesi’ne çıkaran teleferikle muhteşem bir manzara görme şansınız var. Ama biz bunu yapmadık. Çünkü biletleri aşırı pahalıydı! (kişi başı 170 kuna = 25 euro civarı) Gidecekler buradan bilet fiyatları ve saatlerine bakabilirler.

Eski Şehir (Old Town)?

“King’s Landing”e hoşgeldiniz! Ana kapı Pile’den girmeden Tourist Info’dan haritanızı almayı unutmayın. Şehrin etrafı köşelerde konuşlanmış kalelerle korunuyor. Eski şehre giriş ücretsiz. Ancak, 13. yy.da inşa edilen eski şehir surlarının üzerinde gezebilmek için 150 kuna (yaklaşık 22 euro) vermeniz gerekiyor (2 saatlik tur fiyatı). 30 dak-3.5 saat arası değişen farklı sur turları var. Bütçenize ve zamanınıza göre seçebiliyorsunuz. Pile ve diğer ana kapı olan Ploce kapılarını birbirine bağlayan işlek cadde, Stradun Caddesi. Gundulic’s Square’da kurulan pazardan sebze meyve alabilirsiniz. Eski Liman’ı (Old Harbour) ve St. Ignatius Kilisesi merdivenlerini bir yerlerden hatırlayabilirsiniz? Şehirde dolaşırken sürpriz sonlu minik girişler keşfedebilirsiniz. Mesela, “Cold Drinks” tabelasını izleyip “bura nereye çıkıyor ki acaba?” dediğiniz yerde, kayalıkların üzerine kurulmuş minik bir bar bulabilirsiniz. Şehrin içinde böyle 2 kayalık bar var: Bard Bar ve Buza II. Ploce kapısından çıkarken eski şehre çok güzel bir bakış atacaksınız. Game of Thrones turları da yapılıyor eski şehirde. Ancak, bunlar da bir hayli tuzlu. Zaten gezip gördükçe çekim yapılan yerleri hatırlayabiliyorsunuz, bu yüzden tura gerek yok kanısındayız..

Lokrum Adası?

Eski Liman’dan kalkan teknelerle, 10 dakika mesafedeki bu adaya gidebilirsiniz. Lokrum Adası, botanik bahçeleriyle ünlü ve de UNESCO listesinde. Teknelerin de 150 kuna/20 euro gibi bir fiyatı var.

Banje Beach?

Ploce kapısını geçtikten sonra karşınıza çıkan, kale ve Lokrum Adası manzaralı plaj oluyor kendisi.. Tarihin içinde güneşlenip yüzmek isteyenler için, eski şehre en yakın plaj burası..

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

HIRVATİSTAN: Dalmaçya Kıyıları-1 (Makarska ve Split)

HIRVATİSTAN: Dalmaçya Kıyıları-2 (Murter ve Zadar)