HIRVATİSTAN: Dalmaçya Kıyıları-1 (Makarska ve Split)

Dubrovnik çıkışında Pelješac yarımadasına doğru girdik. Hırvatistan için şunu kesinlikle söyleyebiliriz: Ülkede tatil yapabileceğiniz sayısız güzel alternatif var. Örneğin; 1000den fazla adası var, ancak bunların 60’ından fazlasında yerleşim mevcut. Üstelik her yerde enfes manzara ve deniz mevcut! Mesela bu yarımadada, Janjina diye bir yerden geçtik. Sepsessiz sakin bir kasaba.. Durgun denizinin kenarında muhteşem bir kahvaltı yaptık. Kahvaltılar hiç bu kadar güzel olmamıştı gerçekten!

Burdan sonra ülkenin toprakları kesintiye uğruyor. Arada Bosna Hersek var. Yani Dubrovnik’ten sonra kuzeye doğru devam ettiğinizde, ülkeden çıkış yapıp tekrar giriş yapıyorsunuz. Biz, Bosna Hersek’te 1 gece kalıp ertesi gün tekrar Hırvatistan’a giriş yaptık.

İkinci Hırvatistan girişimizde biraz gıcıklık yaptılar diyebiliriz. Yanımızdaki parayı göstermemizi istediler, aracı aramak istediler, ısrarla ilaç, uyuşturucu madde var mı diye sordular, size tahlil yapacağız, eğer madde aldığınız anlaşılırsa 24 saat göz hapsinde kalacaksınız dediler. Özgür bunun blöf olduğunu anladı, ama ben korktum doğrusu :)) Meğer tepkimizi ölçmek içinmiş, gerek yok tahlile, gidebilirsiniz dediler sonra. Tişikkirlir..

Makarska

Dubrovnik sonrası ilk durağımız Makarska Rivierası’nın başkenti Makarska idi. Dubrovnik’e 140 km. uzaklıktaki Makarska, Biokovo Dağı ile Adriyatik Denizi arasında kurulmuş ünlü bir tatil yeri. Sahilde kafelerde oturup sakin denize karşı keyif yapabiliyorsunuz. Buradan Brac adasına feribotla geçmek mümkün. Ancak fiyatlar pahalı olduğu ve saatleri uymadığı için biz geçmedik. (150 kuna ~20 euro civarı).

Burada her yerde denize girilebilir, ama en iyi 5 plajı sayacak olursak;

 1. Vruja/Dubci – Brela
 2. Ikovac – Baška Voda
 3. Nugal – Makarska
 4. Velika Duba – Živogošće
 5. Gradac – Vodice Beach

Split

Dalmaçya’nın en büyük, Hırvatistan’ın 2. büyük şehri olan Split, UNESCO Dünya Kültür Miraslar Listesi’nde yer alıyor.

Yapılacakları özetlersek;

 1. Dünyanın en etkileyici Roman yapıtlarından biri olan Diocletian’s Palace’ı gezin.
 2. Cathedral of St Domnius’u ziyaret edin. Ve Çan Kulesi’ne çıkıp şehri izleyin.
 3. Doğa tutkunuysanız Marjan Forest Park’a gidin.
 4. Kašjuni Plajı’nda denize girin.
 5. Riva’da (Split limanı) yürüyüşe çıkın.
 6. Old Town’ı gezin. People’s Square’deki (Narodni Trg) kafelerde bir şeyler için.

Split’ten de Brac ve Hvar adalarına gitmek mümkün. Hvar merkezi ve Old Town: Stari Grad pahalı ve zenginlerin uğrak yeri olduğundan, daha ekonomik bir tatil için Jelsa bölgesi tercih edilebilir. Split’ten Hvar’a ve Jelsa’ya feribot yok, katamaranlarla 40 kuna vererek gidebilirsiniz.  Stari Grad’a feribotla yaya gidiş de aynı fiyatken, araç gidiş 250 kuna civarı. Brac’ın Bol noktasına gidiş de yine katamaran ile 40 kuna.

En iyi 5 plajı:

 1. Trstenik beach
 2. Bačvice
 3. Kaštelet
 4. Kašjuni
 5. Bene

Bonus: Buradan ya da Trigor’dan Drvenik Veli Adası’na gelip Blue Lagoon‘da dalış yapabilir, denizin 18 metre altındaki The Stations of The Cross denilen heykelleri görebilirsiniz.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

HIRVATİSTAN: Dubrovnik Gezi Rehberi

HIRVATİSTAN: Dalmaçya Kıyıları-2 (Murter ve Zadar)