MAKEDONYA: Ohrid, Üsküp, Matka Kanyonu ve Dahası

Resmi adıyla Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, vize gerektirmeyen sevimli sıcak bir Balkan ülkesi. 500 yıldan fazla bir süre Osmanlı hakimiyetinde kalan ülke, hala Osmanlı izlerini taşıyor. Daha önce Yugoslavya Krallığı hakimiyetindeyken, 1991 yılında bağımsızlığını “Makedonya Cumhuriyeti” olarak ilan etti; ancak, Makedonya olarak bilinen büyük tarihsel bölgenin bir kısmının Yunanistan’da olması nedeniyle, Yunanistan bu isme karşı çıktı. Yıllar süren anlaşmazlık, ülke isminin, 2018 itibariyle “Kuzey Makedonya” olarak değiştirilmesiyle sonunda çözüldü.

Bu kısa tarihi bilgiden sonra söylemeliyiz ki, bizce Makedonya, hakettiğinden daha az popüler bir ülke.. Ama öyle kalması daha iyi değil mi zaten? Biz doğasını çok beğendik. Yerel halk da sıcak ve yardımsever. Gezdiğimiz yerler içinde en ucuz ülkelerden biri olduğunu da söyleyelim.. Ancak ülkeye girerken mutlaka dinarınız olsun. Çünkü bazı yerler kesinlikle döviz kabul etmiyorlar.

Makedonya’da Gezilecek Yerler ?

Biz Makedonya’ya, Arnavutluk üzerinden “Aziz Naim” Sınır Kapısı’nı kullanarak girdik ve gölün batısından yukarıya, Ohri Merkez’e çıktık.

Sınırdan geçtikten sonra sağı-solu yeşillik olan bir yoldan devam ettik. Biz soldaki girişlerden birine dalıp piknik için güzel bir düzlük bulduk. Hem de Ohrid Gölü manzaralı! Doğanın keyfi böyle spontane keşif ruhuyla çıkıyor bizce! Ve, o kimsesizliğin içinde, gölün kenarına kurulmuş müstakil bir çiftlik evi bulduk. Önünde ufak tarlası ve berrak gölün ta derinlerine açılmak için kıyıya bağlanmış teknesiyle hayallerimizi süsledi?

Neyse, gerçeklere dönelim. Gezilecek yerleri aşağıda sizin için sıraladık:

1. Ohrid Gölü ve Ohrid Şehri ?

Ohrid Gölü, adını etrafında kurulmuş şehirlerden biri olan Ohri’den almış (Türkçe’sinde ‘d’ düşüyor). Hem Ohrid şehri, hem de Ohrid Gölü, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Makedonya ve Arnavutluk’un sınır bölgesinde bulunan Ohri Gölü, oluşum bakımından Balkanlar’daki en eski ve en derin göl. Ohrid’de görülecek yerler yazımız için burayı tıklayın.

2. Üsküp ?

Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehri Üsküp, ortasından geçen Vardar Nehri tarafından ikiye ayrılıyor. Neden “Heykeller Şehri” dendiğini şehir merkezinde gezerken çok iyi anlayabilirsiniz. Ama neden bu kadar çok heykel konulduğunu anlayabilir misiniz bilmem. Üsküp’te görülecek yerler yazımız için burayı tıklayın.

3. Matka Kanyonu ⛵

http://www.canyonmatka.mk/ adresinden alınmıştır.

Matka Kanyonu, Üsküp’ün 15 km. güneybatısında, Matka Köyü’nde, Treska Nehri ile Vardar Nehri’nin birleştiği alanda, yaklaşık 5000 hektarlık bir alanda yer alıyor.

Kanyon planımızda yoktu, arkadaşımızın ısrarı üzerine gittik. İyi ki de gitmişiz! Ba-yıl-dık! Ancak gittiğimizde hava yağdığı için çok fazla gezemedik.

Kanyon girişinde ahşaptan yapılmış çok tatlı bir restoran ve otel var. Burada kalmak baya keyifli olur herhalde. Oda fiyatları, 40-60 Euro arası. Buraya gelmişken kano ya da tekne turu yapmak şart. Ayrıca, çok güzel bir yürüyüş parkuru yapmışlar. Tam 13 km! Derin kanyona yukarıdan baka baka parkurda dolaşıyorsunuz. Kanyonun içinde manastırlar ve mağaralar var. Tekne turuyla en derin yeraltı su mağarası olan Vrelo Mağarası’nı görebilirsiniz. Tekne turu fiyatları saatine göre değişiyor. 1 kişi için 30 dakikalık tur 150 dinar (15-20 TL gibi). Ayrıca, yine kanyonun içinde bulunan Matka Gölü, ülkedeki en eski yapay gölüymüş. Kanyonda, çok çeşitli hayvan ve bitki türleri bulunuyor. Hava yağdığından dolayı, biz yürüyüş yolunda sayısız ‘semender’ gördük. Renkleri o kadar doğayla iç içe ki, farkedilmiyorlar ve basmamak için ciddi çaba sarfettik. Kanyon hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

4. Manastır Askeri İdadisi ?

Atatürk’ün eğitim gördüğü askeri idadi de burada, Manastır (Bitola) şehrinde bulunuyor. Günümüzde Kültür Müzesi olarak hizmet veren idadinin bir bölümü de Atatürk’e ayrılmış. Nisan-Ekim döneminde 9:00-18:00 arasında, Ekim-Mart döneminde ise 09:00-16:00 arasında hizmet veriyor. Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Yeme-İçme Üzerine ?

Makedonya’nın Türk mutfağına çok yakın bir mutfağı var. Biz ordayken her kahvaltıda mutlaka yediğimiz, kırmızı biber, domates ve patlıcandan yapılan “Ajvar“ı mutlaka denemenizi öneriyoruz! “Cevapi“nin içinde de çok güzel oluyor. Kahvaltı demişken, Üsküp’te Anja kafenin kahvaltısı da iyi!

Ayrıca burada çok uygun fiyata kuru et bulabileceğinizden, Türkiye’ye dönerken stoklamak isteyebilirsiniz.

Manastır’daki Şirok Sokak’tan bol bol peynir alabilirsiniz.

Hemen hemen herkesin kendi evinde yapabildiği Sljivovica denilen erik rakısı buranın milli içkisi.

Bir ara Türkiye’de epey meşhur olan tatlı “Trileçe“yi bir de burada deneyebilirsiniz.

Üsküp’te Destan’a, Ohrid’de İstanbul Pizza’ya uğramayı, Matka Kanyonu’ndaki restoranda da tuzda balık sipariş etmeyi unutmayın! Önerileri için arkadaşımız Faruk’a çok teşekkürler ?

Bu arada; artık Yunanistan, pasaportunda Makedonya’ya giriş damgası olanları, ülkeye almamazlık etmiyormuş diye duyduk. Umarız doğrudur!

 


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 

MAKEDONYA: Doğa Harikası Ohrid Gölü ve Ohrid Şehri

MAKEDONYA: Üsküp (Skopje) Gezi Rehberi