MAKEDONYA: Üsküp (Skopje) Gezi Rehberi

Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehri Üsküp, ortasından geçen Vardar Nehri tarafından ikiye ayrılıyor. Neden “Heykeller Şehri” dendiğini şehir merkezinde gezerken çok iyi anlayabilirsiniz. Ama neden bu kadar çok heykel konulduğunu anlayabilir misiniz bilmem. Milli gururu güçlendirmek ve şehre daha düzenli bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılan “Üsküp 2014” isimli projenin ürünüymüş..

Taş Köprü (Kamen Most) ?

1400lü yıllarda inşa edilen, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olarak da anılan köprü, Mimar Sinan’ın eseriymiş. Makedonya Meydanı ile Türk Çarşısı’nı birleştiriyor.

Makedonya Meydanı ?

Büyük İskender heykelinin olduğu meydan. Şehrin kalbi diyebiliriz.

Türk Çarşısı (Čaršija) ?

Destan’ın facebook sayfasından alınmıştır.

Yani Eski Şehir.. Taş Köprü’den büyük bir sebze ve ev eşyaları pazarı olan Bit Pazar’a kadar uzanan çarşıda, çayhaneler, camiler ve zanaatkarların dükkanlarında keyifli bir gezi yapabilirsiniz. Köftesiyle ünlü Destan, bu çarşıda yer alıyor. Köfteyi sade bir sunumla servis ediyorlar. Esnaf lokantası tadında, hızlıca yiyip kalkıyorsun. Tadı çok güzel, ancak Makedonya şartlarına göre biraz pahalı (2 kişi 70 tl gibi bir rakam ödedik). Bu arada, Türk sanmıştık biz, ama değillermiş.

Üsküp Kalesi ?

Balkanların en önemli camilerinden Mustafa Paşa Camisi’nin devamında, güzel bir parktan geçerek ulaşabildiğiniz kaleye cüzi bir ücret ödeyerek girebiliyorsunuz. Şehre tepeden bakmak için gidilebilir, ancak bizce çok da bir esprisi yok.

Makedonya Arkeoloji Müzesi ?

Üsküp 2014 Projesi kapsamında açılmış. Her iki yanında adım başı heykellerin olduğu Medeniyetler Köprüsü’nden geçerek ulaşabiliyorsunuz. Her şey orjinal değil, ancak müzenin içeriği açısından, Makedonya’nın ağır tarihinin zenginliklerini en iyi gösteren yapılardan biri. İçerisinde çok sayıda Antik, Ortaçağ ve Osmanlı dönemlerine ait tarihi eser var.  Öne çıkanlar arasında Bizans hazineleri; ilk dönemlere ait Makedon kafataslarından yapılan 3 boyutlu maskeler ve bir Fenike kraliyet mezarlığı bulunuyor. Salı-Pazar günleri, 10:00-18:00 saatleri arasında hizmet veriyor. 300 dinar giriş ücreti var.

Bu arada buralarda, nehrin üstünde demir atmış ahşap gemi, otel olarak hizmet veriyormuş. İlgilenenlere duyurulur.

Osmanlı’dan Kalanlar: Han, hamam ve camiler ?

Kapan Han (Kapan An), Kurşunlu Han (Kursumli An), Sulu Han (Suli An), Sultan Murat Cami, Mustafa Paşa Cami, 4. Murat Hamamı, Davut Paşa Hamamı (Çifte Hamam) gibi çok sayıda Osmanlı eserini burada görmeniz mümkün.

Vodno Dağı ve Milenyum Haçı ✝

Hristiyanlığın 2000. yılının şerefine Vodno Dağı (1000 metre) zirvesine yaptırılan, 66 metre yüksekliğindeki Milenyum Haçı’na 100 dinar ödeyerek bindiğiniz teleferikle ulaşabiliyorsunuz. Buradaki kafede oturup manzaranın tadını doya doya çıkarabilirsiniz.

 


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

MAKEDONYA: Ohrid, Üsküp, Matka Kanyonu ve Dahası

MAKEDONYA: Doğa Harikası Ohrid Gölü ve Ohrid Şehri