YUNANİSTAN KAMP ALANLARI

Yunanistan’da kamp yapmak için sayfalarca yazabileceğimiz bir sürü güzel alternatif var. Bi kere, “free/wild camping” yerlerinin bolca bulunduğu bir ülke.. Bu bağlamda, Avrupa’dan gelen karavanlı gezginlerin gözdesi, çünkü çoğu Avrupa ülkesinde “bedava” kalabileceğiniz çok alternatif yok.. Bizim Meteora’da tanıştığımız gezgin arkadaşların her biri farklı ülkelerden gelip buradaki “free camping” alanında buluşuyor ve her sene 6 ay kadar buralarda kalıyorlarmış! Bunun dışında, Yunanistan’da bakir/tesisi olmayan, ya da tesis varsa da bir kısmını halka açık bıraktıkları bir sürü koy var. Ve hepsinin de denizi mükemmel!

Keşfettiğimiz sayısız yerden en beğendiklerimizi sizin için aşağıda sıraladık:

1. Meteora Manzaralı Gizli Kamp Alanı

Aynı zamanda efsane.. İsimsiz, çünkü wild camping ? Koordinatlarını isteyenlerle paylaşabiliriz..

Gelelim buranın keşif hikayesine.. Meteora’ya zifiri karanlıkta vardığımızda, nerede kalacağımız konusunda umudumuzu yitirmeye başlamıştık.. Yolda gitmeye devam ederken, bir anlık yeşilliklerin arkasında hayal meyal beyaz bir karavan gördük.. Buraya nereden gidilebilir ki diye araştırırken, -eğer o amaçla bakmıyorsanız- gece gece görmenin imkansız olduğu bir giriş yolu bulduk.. Ve karşımızda kocaman masalı banklı yemyeşil bir alan.. Kamping olmadığı için su ve tuvalet yok. Aynı yerde ufak bir şapel var. Ertesi gün turist dolu bir tur otobüsü geldi. Meğer ünlü bir yermiş! :))

2. Arachova

Yanlış girdiğimiz yol sonucu tesadüfen keşfettiğimiz, tüm sahil kasabalarının ayaklarınızın altında olduğu bir tepede, şirin bir dağ kasabası.. Bu manzaraya karşı bir kampın tadından yenmez:D Ve tabi bu alternatif, yine wild camping için.. Burası kışın kayakseverlerin uğrak yeriymiş..

3. Itea

Arachova’dan denize doğru indiğinizde ulaşacağınız şirin sahil kasabası da Itea oluyor.. Sezonda nasıl olur bilmiyoruz ama biz gittiğimizde gayet sakindi, çok sevdik o havasını.. Cruise gemileri de uğruyor buraya. Marinada konaklayıp denize girebilir, akşam kordondaki salaş meyhanelerde (Yunanca “taverna”) uzo balık yapabilirsiniz. Fiyatlar çok uygun, balıklar ve mezeler çok lezzetli, tam bir aile ortamı.. Biz çok sevdik.. Bu tavernada, karavanlı orta yaş Alman bir çiftle tanıştık: Doris ve Andreas. Dorias meğer Adanalı biriyle evliymiş daha önce. Ne hikayeler çıktı? Hiç ummadığımız minnoş bir kasabada, Türkiye geçmişi olan Alman bir çiftle çok güldük o gece 😀 Yolda olmanın güzel yanlarından biri de bu: küçük tatlı tesadüfler 🙂

4. Kavala

Merkezin hemen üstünde içinde koca kayaların serpili olduğu bir piknik alanı keşfettik (Kozak Yaylası’nı hatırlattı bize). Banklar ve su mevcut. Uzun süreli bir konaklama için uygun olmayabilir, ama ücretsiz kalmak için kesinlikle harika bir alternatif!

5. Selanik

Uzun ve geniş bir plaja sahip Asprovalta deniz kenarında kamp atmak isteyenler için güzel bir alternatif.. Arkası yemyeşil dağ manzaralı..

6. Atina çevresi

Yazının girişinde bahsettik ya hani, yüzlerce koy/plaj alternatifi var diye.. İşte onlardan bir kaç tanesi: Pire’den aşağıya sırasıyla: Agios Dimitrios, Vuliagmeni, Anavissos, Thimari.. Atina’dan Selanik’e denizi sağınıza alıp giderken de, uzunca bir plaj yolu göreceksiniz. Olimpos Dağı’nın eteklerinde bulunan Pieria’da plaj kenarında ya da Olympos Beach Camping‘te kalabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Avrupa Kamp Alanları