AVRUPA’DAKİ KAMP ALANLARI

Avrupa turu boyunca bir yandan “wild / free camping” yapabileceğimiz park alanlarını keşfederken, bir yandan da aracımızı güvenle bırakıp yaya gezmek için ya da duş, bulaşık gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için karavan kamping’lerde de kaldık. Hepsini çok beğendiğimiz bu alanları, ülke ülke (alfabetik sırayla) derledik. Keyifli okumalar!

BOSNA HERSEK

Şehre 40 km uzaklıktaki “Kravitse Şelaleleri”nde şelale manzarasına karşı ve huzur veren bir ses eşliğinde, yemyeşil bir alanda kamp atabiliyorsunuz. Biz 2 kişi 1 araç için 16 mark, yani yaklaşık 8 euro ödedik. Belli bir saate kadar içindeki restoran hizmet veriyor. Tuvalet var ve temiz. Su ihtiyacını buradaki musluklardan karşılayabiliyorsunuz.

Bosna Hersek hakkında daha fazla bilgi için Mostar Köprüsü ve Kravitse Şelaleleri yazımıza bakabilirsiniz.

HIRVATİSTAN

Hırvatistan da özellikle deniz kenarında kamp yapma açısından çok güzel alternatiflere sahip. Dalmaçya kıyı tipi özelliğine sahip olduğundan dolayı çok sayıda ada ve yarımadaya sahip..  Yunanistan’dan sonraki favorimiz desek abartmayız.. Beğendiğimiz kamp yerleri şöyle:

AutoCamp Sirena

Herkesin kendi minik koyunun olduğu bir kamp yeri düşünün. Ve bu koylardaki denizin de mükemmel olduğunu.. Nasıl bir şey canlandı gözünüzde? Evet, gerçek olamayacak kadar güzel bir yer.. Fiyatı da, diğer kamp alanlarına göre çok daha uygun.. Sezon dışında araç + 2 kişi 14 euro.. Websitelerine buradan ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Dalmaçya Kıyıları-1 yazımıza bakabilirsiniz.

Camp Kosirina

Kara yoluyla bağlanabileceğiniz Murter Adası’ndaki bu kampın özelliği, kocaman bir koyda olması (Kosirina). Girintili çıkıntılı alanlara sahip olduğu için, ister güneyindeki, ister batısındaki, ister kuzeyindeki denizin kenarında kamp atabiliyorsunuz. Kamp alanı, 400 kişi alıyor. İçerisinde 2 tane plajı var. Biri çıplaklar içinmiş ?  Burada en az bir gece kalın ve denizin üzerinden ufuk çizgisinde batan güneşi mutlaka izleyin! Websitelerine buradan ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Dalmaçya Kıyıları-2 yazımıza bakabilirsiniz

Camp Viter

Makarska’ya gelmeden Zaostrog’da, yeşillik içinde bir kamp yeri. Kısmen daha şehir içinde kilise, market, birkaç pub ve restoran dan oluşan bir kasabanın içinde. Deniz hemen önünüzde. Daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

HOLLANDA

Giethoorn’da da alternatif çok.. Her yer o kadar güzel temiz ve derli toplu ki sokaklarda kalabilirisiniz 🙂 Merkeze yakın ana yol üzerinde yer alan 2 kamp alanı şöyle:

Houseboat’larda kalmak veya airbnb’den ev kiralamak da diğer seçenekler. Giethoorn hakkında daha fazla bilgi için “Hollanda’da Bir Masal Köyü” yazımıza göz atabilirsiniz.

İTALYA:

Village Flaminio (Roma)

Roma’da yer alan bu kamping tam merkezde yer almasa da, tertemiz ve harika bir yer! Resepsiyondakiler ilgili ve yardımcıydı. Çok orjinal ve mütemadiyen klasik müzik çalan duş ve tuvaleti aklımızda en çok kalanlardan:) Roma’ya gitmek için 5 dakika uzaklıktaki tren durağına yürüyorsunuz ve 15 dakika sonra Roma’dasınız. İçerisinde havuzu, restoranı, konaklayabileceğiniz bungalow tipi evlerde var. Olumsuz tek yanı, ağaçlardan dolayı aşırı polen vardı (Mayıs başında gitmiştik). Daha fazla bilgiyi websitelerinden alabilirsiniz.

Camping Fusina (Venedik)

Venedik’e özellikle sezonda gidecekseniz, trafiğine girip girişindeki pahalı otoparklara aracınızı bırakmak yerine, bizim gibi Fusina’da yer alan bu kampingte kalabilirsiniz. Venedik’e gitmek için, hemen 5 dakika yürüme mesafesindeki limandan teknelere biniyorsunuz ve 20 dakika sonra Venedik’tesiniz. Kamp yeri güzel ve temiz. İçerisinde restoran, bar, havuz ve kalabileceğiniz evler barındıran kocaman bir alana kurulmuş. Daha fazla bilgiyi websitelerinden alabilirsiniz.

MAKEDONYA

Makedonya’nın güzel doğasında “wild camping” yapabilirsiniz. Biz Makedonya’ya Arnavutluk tarafından giriş yaparak, batıdan doğuya Ohrid’e doğru sürdük. Bu yol üzerinde giderken geçeceğiniz Ohrid Gölü çevresindeki Milli Parklar içinde, gölün kenarında ya da tepeden göl manzaralı bir çok yerde kamp atıp konaklayabilirsiniz. Ya da bizim gibi Matka Kanyonu yolu üzerindeki derenin kenarında da kamp atabilirsiniz (burası da bize Fırtına Deresi’ni hatırlattı:D).

Makedonya hakkında daha fazla bilgi için “Makedonya Gezi Rehberi” yazımıza göz atabilirsiniz.

SLOVENYA

Camp Zlatorog Bohinj (Bohinj)

Bled Gölü’nün popüler ve kalabalık olması nedeniyle, Bohinj Gölü’nde konaklamaya karar vermiştik. Gölün hemen kenarına, Triglav Milli Park’ın içinde kurulmuş bu kamp alanı, 750 kişiye hizmet verebilecek büyüklükte. Nisan’da, yani sezon dışında gitmiş olmamıza rağmen karavan doluydu, ama yine de değişik bir sakinlik hakimdi:) Daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Camping Bled (Bled)

Bled merkeze 2 km. uzaklıktaki bu kamp alanı, 280 adet ayrılmış çadır/karavan alanına sahip. İçerisinde bungalowlar da var. “Glamping” değil, 5 yıldızlı otel konseptiyle çalıştığı için bir kampa göre çok çok pahalı.. Spası ve animasyon ekibi falan var:D Hiç bize göre bir yer değil, ama “payam vay amca” diyenler için burada dursun:) Daha fazla bilgi isteyenler için web sitesi burada.

Camping Sobec (Lesce)

Ve Bled’e 3 km. uzaklıktaki Lesce’de şimdiye kadar gördüğümüz en güzel kamp yerlerinden birini bulduk.. Kocaman bir ormanın kenarında, yeşillikler içinde, bir kısmında yüzülebilen muhteşem gölüyle ve arka plandaki dağ manzarasıyla kendinizi bambaşka bir yerde hissettiriyor burası.. Sıkılmadan günlerce kalabileceğiniz bir kamp alanı. Daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Slovenya hakkında daha fazla bilgi için “Muhteşem Doğasıyla Slovenya” yazımıza göz atabilirsiniz.

YUNANİSTAN

Yunanistan’da kamp yapmak için sayısız güzel alternatif var. Bi kere, “free/wild camping” yerlerinin bolca bulunduğu bir ülke.. Bu bağlamda, Avrupa’dan gelen karavanlı gezginlerin gözdesi, çünkü çoğu Avrupa ülkesinde “bedava” kalabileceğiniz çok alternatif yok.. Bizim Meteora’da tanıştığımız gezgin arkadaşların her biri farklı ülkelerden gelip buradaki “free camping” alanında buluşuyor ve her sene 6 ay kadar buralarda kalıyorlarmış! Bunun dışında, Yunanistan’da bakir/tesisi olmayan, ya da tesis varsa da bir kısmını halka açık bıraktıkları bir sürü koy var. Ve hepsinin de denizi mükemmel!

Bizim keşfedip beğendiğimiz yerleri “Yunanistan Kamp Alanları” yazımızda bulabilirsiniz.

EK BİLGİ: Daha önce yazılarımızda bahsetmiştik, ama yeri gelmişken tekrar belirtelim. “park4night” uygulamasıyla, kampingleri ya da free/wild camping yapabileceğiniz yerleri keşfetmeniz daha kolay. Tur boyunca bizim için hayat kurtarıcı oldu!