Pandemide Karavan Rotaları (Batı Karadeniz-1)

Rota Uzunluk: 🚍 ~450 km (tek yön)

Tema                : 🌊 Deniz manzaralı

Kış aylarına doğru yaklaşırken, düşen enerji ve motivasyonumuzu bir nebze geri getireceğine inandığımız gezi rotaları planlamaya başladık. Gezileri karavanla yapmak özellikle pandemi zamanı için çok güzel bir alternatif. Ancak karavanı olmayanlar ya da kiralama şansı olmayanlar araçlarıyla da bu rotaları yapabilirler elbet.

Bu rotamız Batı Karadeniz’i keşfetmek isteyenler için!

*Planınızı yaparken hafta içi akşam 21:00’den sonra ve hafta sonları sokağa çıkma yasakları olduğunu da göz önünde bulundurun. Eğer bir tesiste (otel, kamping vb.) konaklıyorsanız sorun yok, ancak çadır kurmaya izin verilmiyor. Ve tabii ki maske-mesafe kurallarına geziniz boyunca mutlaka uyun.

(A) ŞİLE

Yasaklar nedeniyle Cuma gününden buradaki kampinglerden birine gidip tüm haftasonunu burada hırçın Karadeniz dalgalarını izleyerek geçirebilirsiniz.

Yoğun geçen 5 iş gününden sonra harika bir opsiyon değil mi sizce de? Denize karşı bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirirken karavanınızın tadını çıkarabilir, kitap okuyabilir, kutu oyunları oynayabilir ya da uzun süredir ertelediğiniz o konuları düşünebilir, kendiniz için yeni kararlar alabilirsiniz! Veyahut kumsalda yürüyüş yapabilir ve etrafı keşfedebilirsiniz. Macera seviyorsanız gizli ve muhteşem bir koy bile bulabilirsiniz belki!

Bizim kamping önerimiz: Bellakamp.

Diğer alternatifler: Şile Sahil Kamp, Kaçkar Kamp, Sky Beach & Camping.

Sizin de önerileriniz varsa mutlaka yorumlara bekliyoruz.

(B) (C) Kerpe-Kefken-Pembe Kayalıklar-Acarlar Longozu 

Fotoğraf, www.kulturportali.gov.tr adresinden alınmıştır.

Kerpe ve Kefken’de kendinize sakin bir alan bulup sezon dışı ve pandemi sakinliğinin tadını çıkarabilirsiniz. Yürüyüş yapmak isteyenler Babadağ Yürüyüş Parkuru’nu değerlendirebilir. Doğa içinde deniz manzaralı bir piknik yapmak için güzel bir koyda bulunan Ömerağzı Kamp ve Piknik Alanı’na gidebilirsiniz. Karavanla konaklamayı dilerseniz burada yapabilirsiniz. Şu an pandemi nedeniyle akşam sokağa çıkma yasağı olduğu için tesiste kalmak zorunda olmasaydık, ormanın içine dalıp denize inen ufak koylar keşfetmenizi önerirdik.

İlginç bir jeolojik yapıya sahip olan Pembe Kayalıklar’ı mutlaka ziyaret edin. Antik Çağ’dan itibaren taş ocağı olarak kullanılan bu tarihi kayaların özelliği, suyun içinde yumuşak olması, ancak çıkarıldığında sertleşmesi.

Buraya kadar gelmişken Pembe Kayalıklar’a 40 km. uzaklıktaki Acarlar Gölü Longoz Ormanı’nı da görebilirsiniz. Birinci derece doğal sit alanı olan Acarlar Longozu yaz aylarında kururken, kışın su birikintisi ile oluşuyor. Özellikle Ekim ve Kasım aylarında açan nilüferler sayesinde daha güzel bir görüntüye sahip oluyor. Longoz çok büyük, ancak görselde göreceğiniz tahta yolla sadece çok ufak bir kısmını gezebiliyorsunuz. Tekne ve bisiklet turları da oluyor, ama pandemi dönemindeki güncel durumu gitmeden öğrenmekte fayda var.

(D) (E) Düzce Akçakoca & Ereğli Tas Gölü

Fotoğraf, www.duzce.ktb.gov.tr adresinden alınmıştır.

Mavi bayraklı plaja sahip olan Akçakoca’da deniz manzarasının tadını çıkarabilir, merkeze yakın bulunan Cumayanı Mesire Alanı’nı, Ereğli yolu üzerindeki Akkaya Köyü Piknik Alanı veya Demirciönü Tabiatı Koruma Alanı’nı keşfedebilirsiniz.

Konaklamak için Döngelli Mahallesi’ndeki Martı Kamping’te kalabilirsiniz. Detaylı bilgi: 0380 618 7650.

Bir sonraki rotaya gitmeden önce Ereğli’deki Tas Gölü Doğal Yaşam ve Kamp Alanı‘na mutlaka uğrayın. Burada orman içinde, dere veya şelale kenarında çok keyifli bir kamp atabilirsiniz. Üstelik 53 dönümlük araziye sahip olması sayesinde kalabalık zamanlarında bile sakin bir gün geçirmeniz garanti! Pandemi nedeniyle gitmeden önce mevcut şartları mutlaka arayıp sorun.

(F) Amasra

Küçük bir yarımada olan Amasra’nın en güzel dönemi, daha sakin geçen Sonbahar ayları..

Yaz aylarında deniz keyfi için Amasra’dan Çakraz’a doğru gidip kıyı boyunca güzel koylar keşfedebilirsiniz. Çakraz’da kampingler de mevcut: Yakamoz, Dolunay, Gürpınar Kamping bunlardan bir kaçı. Bunların hemen ilerisinde Akkonak’ta bungalov, karavan ve çadır alanlarıyla Akarsu Kamping güzel bir alternatif olabilir.

İştahınızı kabartmak için ve gitmeden ekstra fikrinizin oluşması için, buradan sanal bir tur gerçekleştirebilirsiniz.

Amasra Kalesi, Amasra Müzesi, Kuş Kayası Yol Anıtı, Direkli Kaya, ahşap oymacılığı ürünleri satan Çekiciler Çarşısı’nı görebilir, Kemere Köprüsü’nden geçip Boztepe’yi gezebilir, merkezde kurulan organik köylü pazarına (Galla Pazarı) ve balıkhanelere uğrayabilirsiniz. Buranın bir de yöre otlarından yapılan meşhur salatası varmış. Gitmişken denenmeli!

Gezisini Sinop’a doğru uzatmak isteyenler için bir sonraki rotamız çok yakında burada!