AVUSTURYA: Lofer ve Zell am See

Daha önce yazmış olduğumuz efsane yerler için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Hallstat 

Salzburg

Alplerin eteğindeki Grundlsee ve diğer Avusturya köyleri

Bu yazımızda sizi 1700’lerdeki film setlerine götüreceğiz! Şaka değil, 1740’lardan kalma binalarıyla, ama adeta yeni yapılmış gibi karşınızda duran, Alpler manzaralı minik, sakin, şirin mi şirin ve popüler bir kayak kasabası.

İşte karşınızda Lofer!

Almanya’ya gidiş yolumuzun üzerinde olduğu için tesadüfen geçtiğimiz ve park4night’ta bulup da merkeze 100 metre mesafede olduğumuzu bilmeden ücretsiz park ettiğimiz bu kasabayı çok sevdik. Aradığımız her şey var: sabah uyandığımızda gördüğümüz harika bir manzara, sakinlik, Alplerden gelen harika suyuyla halka açık bir çeşme, ücretsiz ve tertemiz bir umumi bir tuvalet 😀 Alplerin önünde 1500’lerde Gotik stiliyle yapılmış bir kilise, Lofer denince akla gelen ilk manzara olsa gerek..

Buralara gelirken, tablo gibi manzarasıyla büyüleyen Zell am See de mutlaka uğranması gereken bir nokta. Kocaman göl, müthiş bir manzara sunuyor. Yazın göl kenarındaki plajlarda deniz tatili, kışın da kayak tatili yapılabilir. Ayrıca bisiklet, tırmanış, su sporları gibi bir çok aktivite de mevcut.

Yine yakınlardaki Hohe Tauern National Park da doğada vakit geçirmek için harika bir alternatif!