HIRVATİSTAN: Dalmaçya Kıyıları-2 (Murter ve Zadar)

Murter

Split’ten yukarı çıkıp Tisno’ya doğru geldik. Güzel bir kamp yeri ararken kendimizi Tisno köprüsünden geçerek ulaşılan Murter Adası’nda bulduk ? Ve yine çok ballıyız ki, sezon açılmadığı için girişleri ücretsiz olan deniz kenarında kocaman ve harika bir kamping bulduk: Kamp Kosirina.  Kendimize rüzgarsız bir yer bulup yerleştik. Hava da güzel, tüm ekipmanları çıkarıp havalandırdık. Ancak hava hala denize girecek kadar sıcak değildi doğrusu..

Kampın özelliği kocaman bir koya sahip olması. Sanki kendi adanızmış gibi. Ada olduğu için, deniz kenarında sayısız kamp atabileceğiniz yeri var. Kamp alanı, 400 kişi alıyor. İçerisinde 2 tane plajı var. Biri çıplaklar içinmiş 🙂 Aşağıdaki videoda kampın güzelliğini kendi gözlerinizle görün ?

 

Buralara gelirseniz güneşi batırmayı unutmayın! ? Biz nasıl batırdık görmek için, youtube videomuzu izleyebilirsiniz.

Zadar

Buradan yukarıya diğer destinasyonumuz Zadar idi. Roman yıkıntılarının ve ortaçağ kiliselerinin, aynı zamanda kozmopolit kafelerin olduğu eski bir şehir Zadar. Ancak, biz pek sevemedik. Uğramasak da olurmuş dediğimiz yerlerden oldu malesef..

UNESCO tarafından korunan bölge sembollerinden biri Şehir Duvarları, diğeri ise “Pag Lace” denilen dantel işlemeleri.. Buranın önemli geçim kaynaklarından da biri aynı zamanda..

Zadar’da görmeniz gereken 2 değişik şey var: 1) Sea Organ denilen “Deniz Orkestrası” 2) Sun Salutation denilen “Güneş Selamlayan” ? İkisi de Hırvat mimar Nikola Bašić’in eseri. Denize doğru inen merdivenlerin altına yerleştirilen tüp sistemleriyle, kıyıya vuran dalgaların çıkardığı sesler, adeta bir orkestra müziğine dönüşüyor. Diğerinde ise, gün boyu güneş enerjisini toplayan 300’den fazla cam karolar, güneşin batmasıyla birlikte rengarenk bir ziyafete dönüşüyor.

Zadar’da görmeniz gereken diğer yerler ise; Roman Forum ve St. Donatus Kilisesi.

Buradaki adalardan hangisine gidelim derseniz de, denizine hayran kalacağınız Dugi Otok‘u tercih edebilirsiniz.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

HIRVATİSTAN: Dalmaçya Kıyıları-1 (Makarska ve Split)

HIRVATİSTAN: Dubrovnik Gezi Rehberi